Vyhledávání
Na Sibiři dál zuří lesní požáry, Putin povolal armádu
Lesní požáry v asijské části Ruska likvidují porost na ploše více než tří milionů hektarů a pokusy o hašení většiny z nich ruské úřady vzdaly. Napsala to ve středu agentura Interfax. Dým komplikuje život milionům lidí, pronikl už i na území Mongolska a v úterý zasáhl hlavní město Ulánbátar. Prezident Vladimir Putin k hašení ohně ve středu povolal armádu.
Živel už zasáhl území o velikosti Belgie. Ruské ministerstvo pro mimořádné události oznámilo, že na Sibiři hasiči aktivně zasahují proti 147 požárům, více než 300 dalších ohnisek však leží v obtížně přístupných oblastech, kde se z rozhodnutí místních úřadů s ohněm nebojuje.
Požár zatím nemá lidské oběti, ohrožena podle úřadů nejsou ani větší města. Náklady na hašení ale převyšují škody, které by oheň mohl způsobit, uvedl Interfax.
Putin dnes o situaci hovořil s ministrem pro mimořádné události Jevgenijem Ziničevem a po vyslechnutí jeho informace vydal příkaz k zapojení armády do hašení požárů na Sibiři a Dálném východě, informovala agentura TASS. Z její zprávy vyplývá, že plocha hořící tajgy se zvyšuje.
Nejvíce požárů hasiči zaznamenali v Jakutsku, Krasnojarském kraji a v Irkutské oblasti, kterou zároveň po prudkých a dlouhotrvajících deštích postihly záplavy. Podle dnešní zprávy oblastního vedení se tam situace dál komplikuje a v řadě okresů byl vyhlášen stav ohrožení. Hladina místních řek stoupá a zatopeno už bylo několik desítek obcí.
S ohněm na Sibiři bojuje několik tisíc hasičů, nasazena byla letecká technika. Speciální letouny operují hlavně v Krasnojarském kraji, na jehož celém území od začátku týdne platí stav ohrožení.
Mluvčí mongolské požární služby Purevžav Soronczonbold agentuře Nová Čína řekl, že dým ze sibiřských požárů už zasáhl značnou část Mongolska, i když oheň na území státu zatím nepronikl. Od pondělí je zhoršená smogová situace na severu země a v úterý večer dým dorazil na předměstí metropole Ulánbátaru.
Americká televize CBS dnes citovala ze zprávy Světové meteorologické organizace, která varovala před nebývale silnými požáry v Rusku, ale i na Aljašce a v Grónsku. Postupující živel může mít dlouhodobý dopad na klimatické změny a urychlit oteplování, podle meteorologů může i zesílit tání ledovců.
Situaci v Rusku podle CBS komplikuje i fakt, že tamní záchranný systém nemá na zvládání kalamit tak mimořádného rozsahu dost peněz.
Zdroj: ČTK