Vyhledávání
Na severu Moravy se budou další dva lidé testovat na koronavirus
V Moravskoslezském kraji se nyní budou kvůli podezření na koronavirus odebírat a testovat vzorky od dvou lidí. Jeden se vrátil z Itálie, druhý člověk cestoval po Thajsku. Výsledky by měly být k dispozici nejpozději v pátek. Hygienici ale předpokládají, že budou spíše negativní. Dosud se onemocnění koronavirem v regionu u nikoho nepotvrdilo. Vyplývá to z informací pracovníků Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje.
Po rozšíření koronaviru do Evropy jsou hygienici zavaleni dotazy obyvatel, kteří se vracejí z pracovních či soukromých pobytů v Itálii, která je z evropských zemí koronavirem nejvíc zasažena. Podle hygieniků lidé chtějí vědět, zda jim budou provedeny odběry, nařízena karanténa, případně jaká opatření se na ně vztahují a co by měli dodržovat.
“Z Itálie je hlášeno 400 případů onemocnění a 12 případů úmrtí. Většina těchto onemocnění a úmrtí je však hlášena z poměrně omezené oblasti Lombardie, Benátsko a Emilia Romagna. Pokud jste přicestovali z jiných oblastí Itálie, je riziko nákazy velmi nízké,” uvedli hygienici.
Lékaře kontaktujte nejprve telefonicky
Pokud v době pobytu nebo při návratu do regionu mají lidé zdravotní potíže, jako jsou horečka nad 38 stupňů Celsia, kašel, dušnost či dechová nedostatečnost, měli by neprodleně telefonicky z domova kontaktovat svého ošetřujícího lékaře nebo hygieniky.
Například Slezská nemocnice v Opavě ve čtvrtek apelovala na pacienty, kteří se v posledních dvou týdnech vrátili z oblastí s hromadným výskytem koronavirové infekce a současně mají chřipkové příznaky, aby rozhodně nechodili do ambulance, ale vše řešili telefonicky.
“Uvědomte si prosím, že vaše přítomnost v čekárnách nemocnice může ohrozit další zde přítomné pacienty a také personál naší nemocnice,” uvedl ředitel nemocnice Karel Siebert.
Hygienici uvedli, že lidé s příznaky onemocnění budou dotazování na místo pobytu v Itálii, délku pobytu i na to, zda se účastnili hromadných akcí nebo byli v kontaktu s nemocným koronavirem. Pokud byli v rizikové oblasti a mají příznaky, bude u nich bude nařízena hospitalizace a provedeny odběry.
Karanténa čeká i ty bez příznaků
Pokud jsou lidé bez klinických příznaků, ale vracejí se z rizikových oblastí Lombardie, Benátska, případně oblasti Emilia Romagna, budou u nich pravděpodobně nařízena karanténní opatření s pravidelným sledováním zdravotního stavu.
V ostatních případech hygienici doporučují sebepozorování zdravotního stavu bez nutnosti karantény. Pouze v některých případech u takzvaných rizikových profesí by karanténní opatření rovněž mohla být vydána. Případy se ale posuzují individuálně.