Musíme hledat taková opatření, která nezhorší situaci lidí, říká Ivan Bartoš

28. dubna 2023·Zprávy·Lenka Skrzeczkova·Čestmír Strakatý

Ivan Bartoš. (Foto: Frekvence 1)

Hostem Press klubu byl vicepremiér, ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V rozhovoru jsme probrali debatu se šéfy vládních stran, kteří řešili, kde se dá ušetřit, aby do rozpočtu pro příští rok získali až 70 miliard a jestli by se měla opět zavést superhrubá mzda.

Podle Bartoše vláda řeší situaci státního rozpočtu nebo důchodové reformy na každém setkání. Myslím si, že je tam významný posun a skutečně míříme na termíny, které jsme říkali. V průběhu května by měla vláda představit, jak věci, které se týkají důchodové reformy, tak i konsolidace financí včetně úspor. Všechny strany do toho přinesly nějaký vhled, který odpovídá jejich volebním programům,” říká. “Snažíme se najít nějaký zlatý střední proud. Jednak úspory na straně státu… a řešíme i oblasti efektivity, výběry daní, daňových výjimek. Takže by to mělo být i v nějakém zdravém poměru. Stát musí jít příkladem, fungovat efektivněji a levněji, ale samozřejmě jsou zde i mezery, třeba ve výběru daní skrze daňové výjimky či nějak historicky špatně nastavené parametry,” dodal. Na Ministerstvu pro místní rozvoj jsou připraveni ušetřit kolem pěti procent. “Ministerstvo ale spravuje hlavně evropské dotace. Takže faktický výkon ministerstva čistě z toho rozpočtu je malý,” upozornil předseda Pirátů.

“Zrušení superhrubé mzdy bylo nezodpovědné.”

Zrušení superhrubé mzdy bylo podle vicepremiéra z pohledu krize nezodpovědné. Přesto to považuje za uzavřenou kapitolu. “Musíme se snažit najít v efektivitě státu jiný mechanismus, než vracet něco do doby před zrušením superhrubé mzdy. S Piráty jsme toto rozhodnutí nepodpořili, není relevantní. Máme tady novou situaci a nové výzvy,” uvedl. “Důležité je najít konsenzus, který bude přijatelný, efektivní pro překonání období, než ekonomika zase naskočí do předválečných, předcovidových čísel. Což se neděje.”

Úsporám se podle Bartoše nedá vyhnout. “Krizí nelze projít bez ztráty kytičky. Myslím si, že na věci, které se týkají činností lidí, třeba u těch běžných výdajů musíme koukat citlivě. Ukazuje se to od bydlení přes další aspekty a zasahuje to silně i střední třídu. Což jsou lidé, kteří mají práci, vydělávají peníze a přesto z nějakého důvodu se dostávají do kritické situace… Myslím si, že musíme hledat taková opatření, která nezhorší situaci lidí. Proto věci jako danění práce by se měly brát v potaz jako poslední a tam uvidíme, kam nás debata dovede,” dodal Ivan Bartoš.

Zprávy - další články