Vyhledávání
Meteorologové varují: Riziko povodní na východě ČR přetrvává
Na většině území Moravy, ve Slezsku a na severovýchodě Čech nadále hrozí povodně vyvolané středečním silným deštěm. Nejvyšší povodňový stupeň, označovaný jako stav ohrožení, platil ve čtvrtek kolem 07:00 na 14 místech. Na dalších 25 měřicích stanicích dosahovala hladina druhého, tedy středního stupně povodňové aktivity. Téměř ve všech případech už ale výška hladiny stagnovala, nebo klesala. Vyplývá to z aktualizované výstražné informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a z údajů na jeho hydrologickém webu.
Déšť v noci na čtvrtek oproti středě výrazně zeslábl. “Srážky se vyskytovaly už jen ojediněle. Maximálně napršelo za uplynulých šest hodin pouze do pěti milimetrů,” uvedli ráno meteorologové. Dnes proto očekávají pokles hladin většiny vzedmutých toků.
Výstraha meteorologů před vysokým rizikem povodní platí až do odvolání pro celou Moravu a Slezsko s výjimkou okresů Znojmo a Moravský Krumlov. Ohrožená je také většina kraje Vysočina, především jeho severní část. Na východě a severu Čech platí varování pro celý Pardubický a Královéhradecký kraj, východní polovinu Libereckého kraje i středních Čech a také pro okresy na východě Ústeckého kraje.
Třetího, tedy nejvyššího stupně povodňové aktivity, dosahovala ve čtvrtek po ránu Bečva v Dluhonicích, Morava ve Strážnici, Opava v Opavě, Chrudimka v Nemošicích či Novohradka v Úhřeticích. Druhý stupeň platil mimo jiné na Moravě v Olomouci, Opavici v Krnově nebo Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí.
Řeky a potoky zejména ve východní polovině České republiky rozvodnil silný a vytrvalý déšť už v noci na středu. Voda zaplavila silnice, pole, zahrady a sklepy.
Hasiči měli ve středu v souvislosti s počasím tisíce výjezdů. Odčerpávali vodu ze zatopených míst, stavěli hráze z pytlů s pískem a čistili propusti, aby mohla voda volně odtékat. Na mnoha místech také museli odstraňovat popadané stromy a větve, které zlomil vítr.