Klára Dostálová: V Česku nepotřebujeme další teoretiky

29. května 2024·Zprávy·Matěj Kašpar·Romana Navarová

Klára Dostálová (Foto: Frekvence 1)

Hostem Press klubu byla Klára Dostálová, která se o křeslo v Evropském parlamentu uchází za hnutí ANO. Jak se staví ke Grean Dealu? Zavedla by euro? Změnila by něco na migračním paktu? To vše a ještě víc si můžete poslechnout v prvním předvolebním Press klubu.

Klára Dostálová jako první vysvětlila, proč se rozhodla kandidovat. „Mojí hlavní motivací bylo to, že mi chybí na půdě Evropského parlamentu zkušenosti s exekutivou. Je potřeba si uvědomit, že 70 % legislativy, kterou následně Česká republika musí přijmout do svého právního řádu, vzniká právě na půdě Evropské unie,“ odpověděla s tím, že jako země nepotřebujeme teoretiky, ale vyloženě praktiky a je nutné reagovat na vše, co se v Evropském parlamentu za poslední roky stalo. “Má to obrovské dopady na naše životy.”

Jak se Dostálová staví ke Grean Dealu?

Těžkopádná a přeregulovaná,“ citovala moderátorka Andreje Babiše, který se tímto způsobem vyjádřil směrem k unii. Podle Dostálové je největší přeregulace v oblasti průmyslu, tudíž jmenovala Green Deal. „Zejména v oblasti průmyslu to opravdu už naráží na konkurenceschopnost Evropy,“ vysvětlila. Podle ní stojí Green Deal na třech pilířích. „První je ochrana přírody, takže zachování vody v krajině, mokřady a výstavba stromů. Proti tomu nemůže nikdo nic mít,“ jmenovala první pilíř. „Ten další se týká průmyslu, kde bohužel ty největší problémy vznikly za českého předsednictví a je tam potřeba využít revizních klauzulí, které ta nařízení mají a vše samozřejmě upravit,“ dodala a pokračovala o třetím pilíři. „Zemědělci demonstrovali včas, zahnali Evropskou komisi do rohu a ta nařízení tedy čekají na nový parlament, takže v tomhle ohledu budeme mít prostor ty věci ještě upravovat,“ zakončila svou odpověď politička.

Důchodová reforma a zavedení eura

Marian Jurečka ostře odmítá zavedení výpovědí bez udání důvodu a věří, že český trh práce potřebuje jiné změny, mezi nimi třeba umožnění práce dětem bez ukončené školní docházky. Dále chce také mobilizovat rodiče či důchodce. “Nemám ráda slovo důchodová reforma, protože to žádná reforma není.Jsou to pouze parametrické změny. Pokud bychom hovořili o reformě, tak se musíme bavit o příjmech,” rozhovořila se a pokračovala k tématu důchodci. „Za nás je nepřijatelný zvyšování věku odchodu do důchodu a myslíme, že 65 let je opravdu na hraně. Potřebujeme, aby si ty lidé po celoživotní práci taky toho důchodu užili ve zdraví.“ Kandidátka do Evropského parlamentu a Hnutí ANO také nesouhlasí se zavedením eura.

Poslechněte si celý rozhovor:

 

Zprávy - další články