Vyhledávání
K Hlávkově koleji přišli akademici i politici, pieta byla klidná
Před Hlávkovu kolej v Praze 2 dnes od rána přicházeli zástupci akademické obce, politici a lidé. K pamětním deskám položili květiny, svíčky nebo věnce. Připomněli si zejména tragické události z podzimu 1939, kdy okupanti při protinacistické demonstraci smrtelně zranili studenta Jana Opletala a pekařského učně Václava Sedláčka, uzavření vysokých škol a umučené a popravené studenty. Pieta byla letos poklidná, vzhledem k protikoronavirovým opatřením se letos nekoná každoroční pietní akt.
Okolo deváté hodiny přišli představitelé Hlávkovy nadace, následovali rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Rektor Zima řekl, že 17. listopad považuje za jeden z nejvýznamnějších dnů českých dějin. Připomněl jak rok 1939, tak i rok 1989, ve kterém události osobně prožil. Vzpomínal například na to, jak studenti v roce 1989 informovali několik dnů občany celého Československa o tom, co se v Praze dělo. Historickou paralelu dnes vidí v tom, že občanská společnost je teď opět aktivní. “Projevilo se to třeba solidaritou letos na jaře šitím roušek a podobně,” řekl. Poté odešel do Žitné ulice k pamětní desce Jana Opletala a Václava Sedláčka.
Před Hlávkovu kolej přišli také někteří politici. Z Národní třídy se tam přesunula ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), po ní dorazil i předseda SPD Tomio Okamura, ale také zástupci Senátu – místopředseda Jiří Růžička (TOP 09) a Jiří Drahoš (za STAN). Drahoš v roušce novinářům řekl, že zejména události roku 1939 je důležité mladé generaci připomínat. O demokracii a svobodu nemá obavu, ale je třeba být stále ve střehu. Kytici půjde Drahoš položit i na Národní třídu. Z ministerstva obrany přišel před Hlávkovu kolej náměstek Vladimír Müller.
Piety se dnes zúčastnil i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Médiím řekl, že by lidé neměli zapomínat na to, že svoboda není samozřejmost. Také uvedl, že by lidé měli sobě i svým dětem připomenout události let 1939 a 1989 a symbolicky poděkovat lidem, kteří se zasloužili o návrat svobody a demokracie, ale i těm, kteří v současnosti bojují o životy druhých během epidemie.
Za KSČM pak krátce po jedenácté na pietní místo před Hlávkovu kolej dorazili mimo jiné i první místopředseda KSČM Petr Šimůnek a předsedkyně krajského výboru strany Marta Semelová.
Z dalších organizací a institucí dnes před kolejí položili věnce a květiny například také zástupci Kanceláře prezidenta republiky, města Prahy, ministerstva školství či Československé obce legionářské.