Josef Středula: Vláda vůbec netuší, jak lidé v Česku žijí. Spotřebitel šetří a bojí se budoucnosti

25. října 2024·Zprávy·Barbora Turková·Romana Navarová

Josef Středula (Zdroj: Frekvence 1)

Hostem Press klubu byl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Romana Navarová s ním řešila třeba předčasný odchod do penze pro náročné profese, ceny potravin či zvyšování platů politiků.

V rozhovoru kritizoval Josef Středula vládu za její přístup k rostoucím životním nákladům a inflaci, která podle něj výrazně snižuje životní úroveň Čechů. Uvedl, že vláda nedokáže efektivně řešit ekonomické problémy obyvatel a že například inflace v poslední době znehodnotila mzdy, což vedlo k poklesu kupní síly pracujících o více než 30 %. „Výsledkem toho je, že spotřebitel nespotřebovává, šetří a bojí se budoucnosti. Vláda vůbec netuší, jak lidé v Česku žijí,” konstatoval Středula. Zdůraznil, že je připraven vyjednávat s vládou o potřebných opatřeních, která by zmírnila dopady zdražování na domácnosti, avšak zatím podle něj nejsou reakce na jeho výzvy dostatečné​.

Předseda doufá, že se povede, aby náročné profese mohli odejít dříve do důchodu. Doufá, že ministerstvo práce ustojí tlak z vládních lavic a že lidé, kteří pracují ve třetí kategorii rizika budou moci odejít dříve. Pokud by návrh prošel, dotknout by se měl lidí narozených po roce 1965 a vše by mělo platit od roku 2031. Tato hranice se bude upravovat postupně, podle toho, jak se bude prodlužovat průměrná doba dožití.

Chování vlády je vůči zaměstnancům nedůstojné

Zásadní informace, která zvedla ze židle občany i odbory, je zvedání platů politiků. Prezident by si měl přilepšit o 24 tisíc, premiér o 19 tisíc, poslanec a senátor o 7100. Vzrůst ve veřejné sféře by měl být 1400 korun. „Když jsem nedávno mluvil s některými členy vlády, tak mi řekli, že je to přece v pořádku, že se jim to zvyšuje. V lednu 2022 si zvýšili o 12 tisíc korun a na své zaměstnance zapomněli úplně a teď se tváří, že jsou to chudáci. Je to nedůstojné a naštvanost lidí je obrovská. Vůči zaměstnancům je to dehonestační a nevím, jak to chtějí vysvětlit těm, kteří pomáhali při povodních,” zajímá Středulu, který zaslal ministru Jurečkovi a premiéru Fialovi dopis a očekává jednání. Pokud ne, jsou odbory připraveny zahájit přípravu stávek.

Poslechněte si celý rozhovor zde

Zprávy - další články