Vyhledávání
Jan Skopeček: Chci, aby politika lákala kvalitní a vzdělané lidi. To se nestane, když budeme mít zmražené platy
Hostem Romany Navarové v Press klubu Frekvence 1 byl místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček. Probrali spolu chování na důležitém a sociálně citlivém jednání minulý týden, shromáždění 80 podpisů SPD a ANO pro podání návrhu na odvolání předsedkyně Sněmovny nebo jak je možné, že se v takovéto situaci nezmrazily platy politikům.
Místo premiéra Petra Fialy byl úterním hostem v našem Press klubu místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček. Na sociálních sítích se rozhořel spor mezi ODS a Top 09. Vše začalo tím, když Miroslav Kalousek označil pana premiéra za populistu. Do toho se zapojil europoslanec Jan Zahradil. ANO a SPD sehnalo přes 80 podpisů k podání návrhu na odvolání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. “Každý, kdo sleduje sociální sítě, vidí, že míra agresivity tam roste. Pokud bychom chtěli dělat politiku jen skrze sociální sítě, bylo by to nejhorší, co bychom mohli udělat. Prosil bych a velel k tomu, abychom se i na sociálních sítích chovali jako lidé. Politik musí prosazovat hodnoty a cíle. Nežijme tedy v bublinách sociálních sítí,” nabádá Skopeček hned v úvodu.
Když můžou oni, tak my taky!
Sbírání podpisů je podle pana místopředsedy jen nedůstojná dohra jednání v Poslanecké sněmovně. “Projednávali jsme velice důležitou a sociálně citlivou věc a míra obstrukcí už přerostla v destrukci. Byla to nevídaná věc a myslím si, že SPD a ANO jen dohrává události z minulého týdne i v týdnu novém. Proto přišli s touto výzvou, která má vyvolat hlasování o předsedkyni. Já bych hnutí ANO doporučil, aby si dvakrát rozmysleli, jestli těch 80 podpisů použije. Minulý týden bylo hlasováno proti řídícímu schůze ve dvou případech o panu Havlíčkovi a paní Dostálové. Chtějí-li tedy natahovat strunu tímto směrem, my můžeme pak také hlasovat právě o nich,” konstatuje pan Jan Skopeček.
V českém Parlamentu to vypadalo jak na Balkáně
Lidé jsou naštvaní, když sledují, co se během jednání ve Sněmovně děje. Schůze trvala 97 hodin, což daňové poplatníky stálo 15 a tři čtvrtě milionu korun. “Mně to také radost nedělá a já to také nehájím. Já vystupoval mezi prvními, když kolegové z SPD a hnutí ANO nerespektovali odhlasovanou většinu a udělali shluk kolem řečnického pultíku. Dostáváme se z českého Parlamentu směrem někam na východ a Balkán. Takové obrázky z českého Parlamentu nechci vidět. Byla snaha ze strany vlády o dohodu a řešení, aby schůze mohla probíhat, aby mohla pokračovat a aby měla opozice prostor vysvětlit, proč je k návrhu kritická, aby měla dostatek času a prostoru vysvětlit svým voličům, proč s tímto zákonem nesouhlasí. Z její strany ale nebyla žádná vůle, abychom se mohli pohnout. Výjev, kdy se kolem řečnického pultu shromáždilo ANO a SPD opravdu nepatří do České republiky. Jsem přesvědčen, že politická kultura má větší cenu i pro budoucnost této země. Nechceme ji ztratit,” říká místopředseda Poslanecké sněmovny.
S našimi platy děláme jen to, co si veřejnost přála
Celé jednání se týkalo důchodů a snižování peněz. Spousty lidí ale nechápou tento krok především v souvislosti s navyšováním platů politiků. “Co se táče platů politiků, ústavních činitelů, existuje jistý vzoreček, který byl před mnoha lety přijat po kritice toho, aby si poslanci a politici sami nerozhodovali o svých platech. My opravdu nejsme v pozici, abychom si hlasovali o svých platech a chtěli si přidat. Právě proto byl přijat mechanismus valorizace, který se odvíjí podle ekonomických parametrů. Dokonce i v minulosti, v období, kdy se ekonomice nedařilo, byly tyto vzorečky po několik let zmraženy, ale pouze části ústavních činitelů. Není to tedy tak, že jsme si odhlasovali zvýšení platů, ale přistoupili jsme na to, po čem dlouhou dobu veřejnost i politici volali. Vyvíjí se pak například podle toho, jak se vyvíjí průměrná mzda,” vysvětluje Skopeček.
Lidé, kteří si ale tuto otázku kladou, mají nejspíš na myslí solidaritu. Politici vyzívají, aby byli lidé solidární, tak pravděpodobně nechápu, proč při vší solidaritě nezůstaly platy politiků zmražené do doby, než bude zase lépe. Pan místopředseda však vysvětluje, že zmraženy byly v minulosti, ačkoliv by to teď dávalo větší logiku. “Já se určitě nebudu politikou živit celý svůj život. Ale až v ní nebudu, chci, aby politika dokázala lákat i lidi, kteří si dneska v soukromém sektoru vydělají víc peněz než průměrný poslanec. Vůbec netvrdím, že jsou platy poslanců nízké nebo že si žijeme špatně. Když se ale podíváte, jak se vyvíjejí platy ostatních ústavních činitelů, advokátů, právníků, které také chceme dostat do Sněmovny, nemůžeme mít platy věčně zmražené. Jinak by politika nesměla být zaměstnání jako takové a poslanci by měli jiné hlavní zaměstnání a politika by byl jen jejich koníček,” říká s posměškem Jan Skopeček. Takový model funguje v obcích, ale podle jeho názoru by to při řízení země nebylo optimální. “Nehrajeme si na to, že všem v ekonomice rostou platy a jen politici je budou mít zmražené. Politika pak nebude lákat kvalitní vzdělané lidi,” říká host Press klubu Frekvence 1 Jan Skopeček.