Vyhledávání
Jan Blatný: Systém PES pro boj s epidemií covidu-19 počítá s pěti pásmy
Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) ministerstva zdravotnictví bude zveřejňováno od 16. listopadu na webu úřadu. Číslo na škále nula až sto se bude vypočítávat denně. Ve čtvrtek bylo 70, což by znamenalo čtvrtý, druhý nejvyšší stupeň označený červenou barvou. Pokud by mezi 61 a 75 vydrželo do příští středy, ministr Jan Blatný (ANO) by vládě navrhnul zmírnění opatření. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Uvedl, že dnes představený systém považuje za jeden, nikoliv jediný nástroj proti případné třetí vlně. Postupovat by se podle něj mělo do konce roku.
“Když víme, že od středy tohoto týdne se pohybujeme na stupni číslo čtyři, pak pokud to vydrží do středy příštího týdne, tak bychom od dalšího pondělí mohli rozhodovat o rozvolnění,” uvedl ministr.
Systém protiepidemického skóre (PES)
Systém PES počítá s pěti barevně odlišenými pásmy. Nejmírnější je zelené do 20 bodů, druhé žluté do 40 bodů, třetí oranžové do 60 bodů, čtvrté červené do 75 bodů a páté fialové v případě vyššího skóre. Na každý stupeň jsou navázaná konkrétní opatření.
Pro přechod do vyššího stupně rizika a zpřísnění opatření bude třeba číslo vyšší úrovně po dobu tří dnů, pro pokles do nižšího pak týden. V nižších rizikových pásmech lze podle Blatného uvolňovat i regionálně.
“Index nebude využíván jako robotický systém, vyhodnocení epidemické situace a nastavení opatření budou vždy provádět lidé – experti,” řekl ministr. Tento tým pak podle Blatného bude vládě navrhovat doporučení pro zpřísnění nebo uvolnění opatření.
Výpočet čísla bude vycházet z reprodukčního čísla, tedy průměrného počtu dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, podílu pozitivních ze všech denních testů a počtu nakažených na 100.000 obyvatel v obecné a seniorské populaci.
Model uvolňování bude fungovat tak, že podle vybraných epidemiologických parametrů se vypočítá rizikové skóre na škále nula až sto. Číslo stanoví stupeň pohotovosti určující nařízení pro většinu oblastí života. Na webu ministerstva zdravotnictví by měla být dostupná kalkulačka, na které si rizikové skóre bude moci každý jednoduše spočítat, uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
Všech pět pásem rizika podle nové tabulky vyžaduje nouzový stav
Všech pět pásem rizika podle nové tabulky ministerstva zdravotnictví vyžaduje, aby byl kvůli příslušným opatřením proti covidu-19 vyhlášen nouzový stav. Vyplývá to z dokumentu, který dnes úřad zveřejnil. Ministr zdravotnictví novinářům řekl, že je to především kvůli tomu, že se i v nejnižších stupních rizikového indexu omezuje shromažďování. Ve čtvrtek uvedl, že bez existence nouzového stavu by byla opatření z tabulky bezcenná.
Nouzový stav kvůli koronavirovým opatřením platí v Česku od 5. října, Sněmovna naposledy připustila jeho prodloužení do 20. listopadu. Blatný v pondělí vládě navrhne požádat poslance o prodloužení o 30 dní.“Ve chvíli, kdy se potřeba změní, může být požadavek vznesen opakovaně. V současné době je naším doporučením 30 dní,” řekl dnes novinářům.
Mimořádný stav je nutný ve všech úrovních hlavně kvůli omezením hromadných akcí. “Zejména v nižších úrovních není potřeba na všechna opatření, ale na některá ano. Zejména ta, která omezují shromažďování,” vysvětlil Blatný. Pokud by nouzový stav skončil, opatření uvedená v tabulce by nebyla povinná, ale změnila se v doporučení, řekl. Nechtěl odhadovat, jak dlouho tedy bude nouzový stav třeba. “Abych teď anticipoval, co bude za 30 dní, to nechci,” doplnil.
Vláda smí nouzový stav vyhlásit jen s uvedením důvodů na určitou dobu a pro určité území. Současně musí vymezit, která práva a v jakém rozsahu se omezují. Nouzový stav je možné vyhlásit nejdéle na 30 dnů, s prodloužením pak musí předem souhlasit Sněmovna.
Na trvání nouzového stavu jsou navázány některé restrikce, které by jinak nešlo vyhlásit. Jedná se o záležitosti, na které nedosáhnou pravomoci ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví, například plošná omezení svobody volného pohybu obyvatel a také obchodu a služeb.
Roušky uvnitř i venku budou povinné od druhého stupně rizika
Roušky uvnitř i venku budou povinné od druhého stupně v systému uvolňování či zpřísňování proticovidových opatření. V prvním, nejnižším stupni budou uvnitř a ve veřejné dopravě. Přestat nosit roušky venku bude možné, pokud vypočítané číslo rizikového skóre klesne pod 19.
K nařízení týkajícímu se nošení roušek se dnes vyjádřil i Městský soud v Praze. Opatření, které je zavedlo i venku v obcích, pokud je člověk blíže než dva metry k jinému, zavedené 21. října ministerstvo podle soudu nedostatečně zdůvodnilo. Termín pro úpravu dal soud ministerstvu do 21. listopadu.
Výjimku nošení roušek mají například pro děti do dvou let a ve školkách, pro dětské domovy, osoby s poruchou intelektu, domovy pro seniory a další pobytové sociální služby, soudci nebo ústavní činitele. Nemusí je mít také herci, tanečníci, moderátoři nebo přednášející, nutné nejsou také při focení portrétu nebo natáčení. Také snoubenci je nemusí mít při svatebním obřadu nebo focení a povinné nejsou ani pro sportovce v době tréninku.
Noční vycházení se má omezovat u dvou nejvyšších stupňů rizika
S nočním zákazem vycházení se počítá u dvou nejzávažnějších z pěti stupňů epidemického rizika. Ve čtvrtém rizikovém stupni by měli lidé pobývat doma mezi 23:00 a 05:00, v nejvyšším pásmu se pak má omezení vztahovat na dobu od 21:00 do 05:00. Kontrola nad dodržováním opatření má podle ministerské tabulky příslušet ve všech pěti stupních rizika policii a obcím s rozšířenou působností.
Zákaz nočního vycházení platí aktuálně v Česku od 28. října, a to mezi 21:00 a 04:59. Výjimky připouští mimo jiné cesty do práce, cesty nutné k zajištění bezpečnosti, ochrany zdraví, zdravotní nebo sociální péče, veřejné hromadné dopravy, ale také například venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od místa bydliště.
Aktuálně se nacházíme v systému hodnocení epidemie covidu-19 podle Jana Blatného v pásmu číslo čtyři. Pokud tento stav bude trvat týden, ministerstvo navrhne vládě zmírnění opatření. Zmírnilo by se tak omezení nočního vycházení, jehož začátek by se v takovém případě posunul z 21:00 na 23:00.
Opatření ve školách se budou měnit ve třech stupních
Po obnovení prezenční výuky v prvních a druhých třídách a ve speciálních školách by se ostatní žáci a studenti mohli vrátit do lavic postupně ve třech etapách rozvolňování opatření proti covidu-19. Při zlepšení epidemie na čtvrtou úroveň z pěti by se do škol mohl vrátit zbytek prvního stupně a na druhém stupni by se třídy po týdnech střídaly. Při třetí úrovni by se umožnilo střídání tříd i ve středních školách a do vysokých by se vrátily první ročníky. Ve dvou nejnižších úrovních nákazy by školy fungovaly normálně s výjimkou univerzit třetího věku.
Školy jsou kvůli zhoršení epidemie zavřené od první poloviny října. V současném nejvyšším stupni rizika se skórem 76 až 100 budou mít od příštího týdne prezenční výuku děti z prvních a druhých tříd základních škol a všechny ročníky speciálních škol. Ministr školství Robert Plaga (ANO) už ve středu oznámil, že se otevřou 18. listopadu. Kromě toho budou dál fungovat mateřské školy. Ostatní budou zatím pokračovat v povinném distančním vzdělávání.
Pokud se riziko nákazy sníží na stupeň čtyři, tedy skóre 61 až 75, bude moct do školy chodit i celý první stupeň. Třídy z druhého stupně základních škol se budou po týdnech střídat v prezenční a dálkové výuce. Tento způsob výuky vyhlásil Plaga pro druhý stupeň už v polovině října, školy se pak ale za dva dny úplně zavřely. Vystřídání tříd, které se učily z domova s těmi doma, se proto tehdy nestihlo.
Většina výuky ve středních, vyšších odborných a vysokých školách bude ve čtvrtém stupni protiepidemických opatření na dálku. Podle tabulky ministerstva budou ale možné výjimky. Plaga již dříve za svou prioritu označoval třeba obnovení prezenční praktické výuky.
Při opatřeních na třetí úrovni se skóre 40 až 60 se k rotační prezenční výuce na druhém stupni základních škol přidají i střední a vyšší odborné školy. Ve vysokých školách bude běžná výuka pro první ročníky. Ostatní vysokoškolští studenti se budou až na výjimky vzdělávat na dálku.
Při prvním a druhém stupni protiepidemických opatření, tedy skóre mezi nulou a 39, budou mateřské, základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy otevřené. Podle tabulky ministerstva školství pro ně budou platit jen organizační a režimová opatření. Univerzity 3. věku, jejichž kurzy jsou určené hlavně pro seniory, svou prezenční činnost neobnoví a budou fungovat nadále v režimu na dálku.
Provoz restaurací se omezí už v nejnižším stupni uvolnění
Stravovací zařízení by měla dál fungovat v omezeném režimu. V nejnižším stupni rizika bude provoz zakázán mezi půlnocí a 6:00. Ve čtvrtém a pátém stupni bude prodej možný jen přes výdejní okna.
Při otevření gastronomických zařízení bude možné obsluhovat jen usazené hosty. V nejnižším stupni rizika není omezen počet hostů u stolu, ve druhém stupni je stanoveno maximum šest lidí u stolu, ve třetím stupni se k jednomu stolu budou moci posadit nejvýše čtyři lidé.
Ve třetím stupni navíc bude moci být restaurace naplněna jen na polovinu své kapacity. Ve druhém a třetím stupni bude provoz stravovacích podniků zakázán mezi 22:00 a 06:00. Ve čtvrtém a pátém stupni rizika si lidé občerstvení budou moci koupit u výdejních oken, a to v době mimo zákaz vycházení.
Služby budou uzavřené jen ve čtvrtém a pátém stupni rizika
Služby s provozovnou budou muset být uzavřené jen ve čtvrtém a pátém stupni rizika. V dalších stupních se budou muset řídit režimovými a organizačními opatřeními. Podrobnosti k režimovým a organizačním opatřením nejsou v tabulce uvolňování specifikovány. Podle Blatného se na podrobnostech pracuje a budou zveřejněna později.
Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) jsou však podnikatelé připraveni dodržovat nastavená hygienická a bezpečnostní nařízení, jako jsou dezinfekce, nošení roušek či dodržování rozestupů. V některých případech jsou ochotni používat i ochranné štíty při práci, do kterých museli investovat už při první vlně pandemie na jaře. Dokážou zároveň zabezpečit díky objednávkám na konkrétní čas na minimum styk klientů mezi sebou, uvedla dále AMSP.
“AMSP má také řadu rozhořčených reakcí malých obchodníků například s oděvy a obuví, kteří musejí mít zavřeno a poukazují na hypermarketová oddělení s tímto sortimentem, která zůstala otevřena,” napsala dnes asociace. Spolu se svazem průmyslu zpracovala a na začátku listopadu zveřejnila manuál k hygienickým opatřením ve firmách v souvislosti s riziky covid-19. Vyzvala zaměstnavatele k dodržování opatření.
V maloobchodě bude platit omezení počtu lidí na metry čtvereční
V maloobchodě bude platit omezení počtu lidí na 15 metrů čtverečních. Ve třetím a čtvrtém stupni rizika budou moci být otevřeny jen vybrané obchody a výdejny zboží. V provozu budou moci být v době mimo zákaz vycházení, v neděli a státní svátky nebudou moci fungovat.
V prvním, nejlehčím stupni rizika budou moci na 15 metrech čtverečních provozní plochy nakupovat maximálně čtyři lidé. Ve druhém stupni se počet zákazníků snižuje na dva, ve třetím stupni bude muset mít jeden člověk 15 metrů čtverečních sám pro sebe. Toto nejpřísnější omezení bude platit i ve čtvrtém a pátém stupni při provozu vybraných prodejen se základními potřebami.
V případě nákupních center bude ve druhém stupni rizika omezena otevírací doba stravovacích zón a dětských koutků do 22:00. Ve třetím stupni bude v jídelnách možný prodej jen přes výdejní okna, dětské koutky budou muset být uzavřeny. Ve všech stupních rizika je nařízeno dodržování dvoumetrových odstupů či řízení front, a to uvnitř prodejny i před ní.
Hotely budou moci do třetího stupně rizika fungovat bez omezení
Ubytovací služby budou moci fungovat v běžném režimu do třetího stupně rizika. Ve čtvrtém a pátém stupni bude jejich provoz omezen. Lázeňská zařízení se budou muset do třetího stupně řídit režimovými opatřeními, ve čtvrtém a pátém stupni budou moci poskytovat jen zdravotní služby.
Podrobnosti k omezení ubytovacích služeb nejsou v tabulce uvolňování uvedeny. Podle ministra se na detailech pracuje a budou zveřejněny později. V současné době však platí, že hotely, penziony a další ubytovací zařízení nemohou poskytovat služby pro rekreační účely, v případě služebních cest je mohou využít Češi i cizinci.
U lázní je od prvního do třetího stupně v tabulce uvedeno dodržování organizačních a režimových opatření. Ve čtvrtém a pátém stupni bude platit kromě omezení služeb jen na zdravotní i omezení počtu hostů na jednom pokoji.
Vnitřní sportoviště budou zavřena při 2 nejrizikovějších stupních
Ve dvou nejrizikovějších epidemických pásmech se počítá s úplným uzavřením vnitřních sportovišť pro rekreační sporty, venkovní budou omezeny podle počtu osob. Při pátém, nejvyšším stupni rizika, budou moci venku společně sportovat pouze dvě osoby, což platí i v současnosti. Ve čtvrtém pásmu lze sportovat venku při počtu do šesti lidí.
Při schůdnější koronavirové situaci se podle tabulky mohou pravidla uvolňovat. V případě třetího stupně rizika budou moci lidé využívat vnitřní sportoviště pro individuální sporty do deseti osob, venku spolu budou moci soutěžit dva týmy. Při prvních dvou nejmírnějších stupních pak bude možné sportovat venku i uvnitř, na vnitřních sportovištích se ale budou moci utkat pouze dva týmy na jedné ploše. Doprovázeno to bude organizačními a režimovými opatřeními.
Profesionální sportovní soutěže by se už kvůli koronaviru zastavovat neměly. I v nejvyšším stupni rizika zůstávají zachovány, ale ve zvláštním režimu. Ochozy by se ale měly zaplňovat výrazně později a jen skromně. I ta nejmírnější opatření počítají s omezením na maximálně 1000 lidí venku a 500 uvnitř.
Úřady omezí úřední hodiny ve třech nejhorších pásmech
Úřady omezí úřední hodiny ve třech nejzávažnějších stupních epidemického rizika. V nejhorším pátém pásmu mají úředníci vyřizovat jen nezbytnou agendu a v maximální míře upřednostňovat práci z domova.
V prvním stupni rizika PES by měly úřady fungovat bez omezení. Ve druhém by měly zavést organizační a režimová opatření, ke kterým se má ve třetím a čtvrtém stupni přidat omezení úředních hodin. V nejvyšším stupni rizika mají úřední hodiny sloužit jen pro nezbytnou agendu a zaměstnanci přejít na home office.
Podle aktuálního opatření kabinet uložil úřadům, aby omezily svou činnost na agendy, které musí bezpodmínečně kontinuálně fungovat. Úředníci mají omezit osobní kontakt s veřejností na nezbytně nutnou úroveň, upřednostňovat písemný, telefonický a e-mailový styk a přijímat dokumenty jen přes podatelnu. Úřední dny jsou omezené na dva dny týdně, vždy na pět hodin.