Jaký je rozdíl mezi koronavirem, chřipkou a rýmou?

12. března 2020·Zprávy·Barbora Pisingerová

Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

Jaký je rozdíl mezi rýmou, chřipkou a onemocněním COVID-19, způsobeným novým typem koronaviru? Tuto otázku si pokládají jak doktoři, kteří musí vyhodnotit nutnost testů na novou nákazu, tak lidé po celém světě, jež se necítí dobře. Běžné nemoci se od nového typu koronaviru liší hlavně v intenzitě a nástupu onemocnění, popisují odborníci, kterých se dotazovala agentura AP.

“Ve stejnou chvíli se šíří tři závažnější nákazy,”uvádí Gary LeRoy, předseda amerického svazu rodinných lékařů. Chřipka, rýma i COVID-19 podle něj mají podobné příznaky, některé však mají horší průběh.

Rýma

“Běžná rýma se projevuje bolestí a škrábáním v krku, kašlem, smrkáním a ucpaným nosem,”vypočítává LeRoy. Ve většině případů se také objeví lehce zvýšená teplota, dodává.

Chřipka

Příznaky chřipky jsou většinou intenzivnější a často přicházejí náhle, popisuje zdravotnická organizace ze státu Connecticut. Mezi průvodními znaky je horečka, silná únava, bolest těla a svalů, suchý kašel a zimnice. Nemocný se ještě ráno může cítit dobře, ale odpoledne už je mu příšerně, dodává LeRoy.

Mezi další příznaky patří také ucpaný nos a časté smrkání, bolesti hlavy nebo zvracení či průjem, ačkoliv poslední dva jmenované symptomy postihují spíše děti než dospělé, uvádí americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Nový typ koronaviru

Onemocnění COVID-19 se oproti chřipce projevuje postupně. Většinou ho provází horečka, suchý kašel a znatelná dechová nedostatečnost, popisuje WHO. U některých lidí může přerůst v zápal plic. Nemoc je nebezpečná hlavně pro starší osoby a ty, kteří již trpí nějakým onemocněním, jako je například vysoký krevní tlak, obezita, cukrovka nebo potíže se srdcem.

Jedna z nových studií z Číny podle AP zjistila, že zhruba polovina pacientů s novým typem koronaviru neměla při přijetí do nemocnice horečku, u většina se však nakonec projevila.

Prevence

Nejlepší prevencí před onemocněním, ať už se to týká rýmy, chřipky, či COVID-19, je podle AP i doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) často si mýt ruce. Doporučuje se rovněž nedotýkat se rukama očí, úst či nosu a vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí.

Onemocnění COVID-19 dosud podlehl pouze zlomek těch, kteří ročně umírají na chřipku, připomíná AP. Za první čtyři měsíce nový typ koronaviru zabil přes 4300 lidí, chřipka si podle WHO každoročně na celém světě vyžádá 290.000 až 650.000 obětí.

Zprávy - další články