Vyhledávání
Jaká je ideální pracovní doba? Podle vědců jen osm hodin týdně
Pokud se cítíte přepracovaní, zřejmě máte pravdu. Podle vědců je totiž ideální pracovní doba pro náš mozek pouhých osm hodin týdně. Alespoň to vychází z výsledků studie sociologického týmu zveřejněné v časopise Social Science And Medicine.
Vědci již desítky let určují ideální dávky nejrůznějších potřeb, které lidský organismus má. Známe díky nim ideální denní dávku různých vitamínů či minerálů, spánku, společenských interakcí a všeho možného. Zatím nikdo však nezkoumal ideální dávku placené práce.
“Víme, že nezaměstnanost je často škodlivá pro lidskou psychiku. Negativně ovlivňuje pocit identity, status, organizaci času a pocit společenského smyslu,” uvedl spoluautor studie Dr. Brendan Burchell pro britský list Metro.
V kontextu automatizace, která zřejmě zkrátí pracovní dobu řady zaměstnanců a redistribuce práce se proto sociologové rozhodli definovat doporučenou dávku placené práce pro optimální duševní pohodu. K nalezení odpovědi jim posloužila data více než 70 tisíc občanů Velké Británie, kteří zodpověděli několik otázek v panelovém průzkumu mezi lety 2009 a 2018. Zajímalo je hlavně to, jak souvisí počet odpracovaných hodin s psychickým zdravím a pohodou.
Po zvážení všech různých faktorů, jako je věk, počet dětí, dlouhotrvající choroby nebo finanční situace došli vědci k závěru, že ideální dávka je pouze jeden den v týdnu. Pokud lidé pracovali méně, pociťovali podobné příznaky jako při nezaměstnanosti, a pokud naopak odpracovali více, necítili se nijak výrazně pohodověji.
“V příštích několika dekádách by umělá inteligence, tzv. velká data a robotika mohly pokrýt velkou část placené práce, kterou nyní vykonávají lidé,” uvedla Dr. Daiga Kamerade ze Stanfordské univerzity. “Pokud není dost pro každého, kdo chce zaměstnání na plný úvazek, budeme muset přehodnotit současné normy,” myslí si.
“To by mělo obsahovat redistribuci odpracovaných hodin, takže každý by mohl mít psychické benefity ze zaměstnání, i když by to znamenalo mnohem kratší pracovní týdny,” doporučuje. “Naše zjištění jsou důležitým krokem na cestě k porozumění tomu, jaké minimální množství placené práce budou v budoucnosti lidé potřebovat, až jí moc nebude,” vysvětlila doktorka.