Vyhledávání
Jak můžete pomoci? Aktuální přehled sbírek a možností, jak přiložit ruku k dílu
Čím můžete momentálně nejvíce pomoci lidem zasaženým válkou v Ukrajině? Čeho je největší nedostatek? A kde je naše pomoc opravdu potřeba? A co je naopak dobré nedělat a čeho se vyvarovat?
Finanční pomoc
Peníze jsou nejjednodušší možnost, jak pomoci, protože Ukrajina potřebuje finance nejen na humanitární pomoc, ale i na obranu země. Od začátku se proto v České republice rozjela řada sbírek na pomoci Ukrajině. Většina oslovených neziskových organizacích mluví o tom, že právě finanční pomoc je nejdůležitější. Dejte si ale pozor na podvodníky a to, kam své finance posíláte. “V první fázi to jsou základní potřeby, pomoc s potravinami, financemi, aby si prchající lidé mohli koupit to, co jim schází, a to, co si zapomněli vzít,” říká Petr Štefan z Člověka v tísni. Pomoct můžete třeba na účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR – 304452700/0300. Za shromážděné peníze vybírají obranný materiál, který se nejvíce potřebují ozbrojené síly a domobrana Ukrajiny. SOS Ukrajina je sbírka Člověka v tísni; sbírkový účet je tento – 0093209320/0300.
Přímo v ukrajinském Kyjevě se nachází i Martin Kuba, který měl možnost být s místními paramediky. “Dlouho jsem neviděl skvělejší a obětavější lidi,” říká. Jak sám ale doplňuje, dochází jim řada základního vybavení – obvazy, škrtidla, vybavení polních lékárniček apod. Informace o nich najdete na jejichFacebooku.
Nabídněte ubytování
Ministr práce a sociálních věcí Martin Jurečka uvedl, že v následujících dne se dá očekávat příchod až desetitisíců uprchlíků z Ukrajiny. Lidé, kteří chtějí nabídnout prostor k bydlení, mohou kontaktovat přímo Správu uprchlických zařízení, a to prostřednictvím e-mailu: ubytovaniukrajina@suz.cz. Využít můžete i portál Uprchlíci vítejte, za kterým stojí Sdružení pro integraci a migraci.
Materiální pomoc
Velvyslanectví Ukrajiny v Praze zveřejnilo na svém facebooku seznam materiální pomoci, kterou aktuálně nejvíce poptávají. Pomoci mohou zdravotnickým materiálem, hlavně balíčky první pomoci; sterilní gázový obvaz 14 cm x 7m, obvazový balíček náplast 3cm x 500 cm, hemostatikum (prostředek k zastavení krvácení) – chemické, rukavice pro lékařské vyšetření, prostředek zastavení krvácení – mechanický/gumový (zaškrcovadlo-turniket), nástroj na rozstříhání oděvu a obuvi (nůžky s tupým koncem), popisovač (černý), nosní vzduchovod No. 28, zdravotnická brašna (obal na lékárničku).
Potřeba je i specifický zdravotnický materiál: trakční dráha, přenosné kyslíkové láhve, soupravy pro katetrizaci centrálních žil, soupravy pro lumbální punkci, sada pro tracheostomii, souprava pro tracheální intubaci, souprava pro drenáž pohrudniční dutiny, imobilizační pneumatiky různých typů a velikostí, stříkačky s jehlami (různé objemy), katétry pro periferní žíly (různé velikosti), systém pro transfuzi infuzních roztoků, nesterilní obvazy (různé velikosti), fixační elastická bandáž (různé velikosti), sterilní materiál pro opatření proti popálení, sterilní materiál pro ošetření povrchu rány, hydrogelový obvaz proti popálení různých velikostí, zevní fixátor.
Teď aktuálně jsou nejvíce potřeba obranné pomůcky: přilby, modulární neprůstřelné vesty, taktické brýle a rukavice, termovize a přístroje na noční vidění, vysílačky se stanicemi a nebo power banky. Potřeba jsou i černé popisovače, naopak nejsou potraviny.
Ministerstvo zdravotnictví Ukrajiny nabízí lékařům a záchranařům ze zahraničí, aby přijeli pomáhat na Ukrajinu, a to jak přímo v zóně bojů, tak i v nemocnicích na západní Ukrajině.
Zájemci můžou poslat vyplněnou přihlášku (https://t.co/pnguK3D5Bf) na ukrainemedhelp@gmail.com. pic.twitter.com/cMt7xhMAW5
— UKR Embassy in CZE (@UKRinCZE) February 28, 2022
Co naopak nedělat – vyčekejte s darováním krve
Český červený kříž začal vyjednávat ohledně možnosti dovést na Ukrajinu krev a plazmu, ale je potřeba počkat na vyhlášenou kampaň. „Připravuje se to. Zatím by se ale lidé neměli nikam hrnout na transfuzní stanice, až když to bude vyhlášeno. Krev má jenom omezenou životnost, musí se to plánovat,“ vysvětluje Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže.
Odložte cesty k hranicím
Martin Rozumek, ředitel Organizace na pomoc uprchlíkům, naopak odrazuje od cest na hranice na vlastní pěst. „Nedělal bych to. Většinou se sem budou snažit přijít lidé, kteří už tady někoho mají. Většina bude mít cestu zajištěnou. Chystají se tam autobusy a pomáhají firmy, kde pracují příbuzní, spíš by se tam jenom motali,“ říká Martin Rozumek. Dodává, že nejlepší je nabídnout finanční pomoc. V tuto chvíli je podle informací na hranicích více lidí, co nabízejí odvoz než uprchlíků. Pokud se na hranice vydáte, je dobré mít domluvené uprchlíky, které budete odvážet.
Nešiřte dezinformace
Ministerstvo vnitra a Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám upozorňuje na nutnost ověřovat si informace a naopak nešířit dezinformace. „Chtěl bych vás všechny poprosit, neutopme se v moři lží a dezinformací. I my jsme ve válce, i my jsme pod útokem ze stejného místa, odkud pochází ty reálné výstřely na Ukrajině. Ukrajina není agresor a Rusko není osvoboditel. Ověřujte, prosím, informace,“ shrnuje na svém profilu ministr vnitra Vít Rakušan.