Helena Horská: Prodejci využili naší nepozornosti a zdražili. Musíme si více hlídat ceny

16. května 2024·Zprávy·Barbora Turková·Romana Navarová

Helena Horská (Zdroj: Frekvence 1)

Hostem Press klubu byla ekonomka a členka NERVu Helena Horská. S Romanou Navarovou řešily inflaci a ceny potravin, které bychom si my jako spotřebitelé měli zase začít více hlídat.

Dubnová meziroční inflace 2,9% překvapila finanční trh. Zdražování v Česku zrychlilo, je to nárůst z březnových 2%, čísla v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. „Překvapilo mě to negativně, čekali jsme zrychlení inflace. Trh i my jsme čekali zrychlení 2,4% a výsledek je 2,0%, je to o půl procenta, což je velký rozdíl. I ČNB očekávala nižší inflaci. Důvodem jsou potraviny a nápoje, alko i nealko. Nechci nikoho obviňovat, ale prodejci možná využili menší pozornosti nás zákazníků, kdy jsme během Velikonoc nekontrovali za co nakupujeme a obchodníci zdražili víc, než se dalo očekávat. A víc než by odpovídalo vývoji cen dovážených potravin a zemědělských plodin nebo vývoji cen zemědělců a výrobců potravin,” komentuje současnou situaci ekonomka.

Podle Horské se jedná o výrazný sezónní pohyb. „Roli tam tak hrají Velikonoce a zdražování pohonných hmot, které zobrazuje vývoj cen ropy na světových trzích a oslabování koruny. My jako spotřebitelé bychom si měli zase více hlídat ceny a porovnávat je a v médiích by se o tom mělo zase více mluvit. Domácnostem se v lednu ulevilo, že ceny šly dolů a i nálada v ekonomice se oživila a bylo by škoda tohle rychle otočit.” V Česku jsou instituce, které mají chránit konkurenci na trhu a dohlížet na případné zneužití postavení na trhu. „Je to otázka na Úřad hospodářské soutěže, aby dal třeba podnět do médií zprávu o tom, že na to dohlídnou.”

Zlevňování pohonných hmot spíše nebude

Otvírá se také prostor pro pomalejší snižování úrokových sazeb. „Důvod je, že ČNB vidí ty rizika a potvrzují se jí obavy, že snižování inflace nebude jednoduché. 2,9% je na hranici toho horního pásma inflačního cíle a ČNB chce mít inflaci v horizontu roku a půl okolo 2%. Inflace se brání poklesu a ČNB může na příští červnovém zasedání ten posun dolů zpomalit,” říká Horská. Tento trend ale bude nepříjemný pro ty, co si chtějí vzít spotřebitelský úvěr nebo hypotéku. „Boj s inflací ještě nekončí a spotřebitelé by měli být obezřetní.

Koruna je v porovnání s loňskými hodnotami o něco slabší. „Ta dobrá zpráva je, že vysoká inflace vedla k posílení koruny. Vyšší inflace znamená, že úrokové sazby budou klesat pomaleji a koruna mírně posílila, už pár dnů je pod 25. Za mě není nutné hned teď směňovat peníze,” myslí si ekonomka. Co se týče zdražování pohonných hmot, podle Horské bude záležet na cenách ropy a ropných produktů na světových trzích. „Jakékoliv konflikty na Blízkém východě může ceny ropy ovlivnit a do toho promluví i kurz koruny vůči dolaru, který ale posiluje. Zlevňování bych úplně nečekala, ale pokud nepřijde další konflikt, nemělo by docházet k výraznému zdražení,” říká upřímně ekonomka Helena Horská.

Celý rozhovor najdete zde.

Zprávy - další články