
Vyhledávání
Galina Jarolímková: Mladík z Hradce Králové podstoupí spoustu vyšetření. Do klasického vězení nemůže
Galina Jarolímková. (Zdroj: Frekvence 1)
V Press klubu na Frekvenci 1 diskutovala Romana Navarová s hostem o aktuálních problémech spojených s násilím a jeho vlivu na mladé lidi. Pozvání totiž přijala ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4 Galina Jarolímková, která se zaměřila na rostoucí násilí mezi dětmi a dospívajícími.
K tragickému incidentu, který se odehrál ve čtvrtek v Hradci Králové, kdy šestnáctiletý mladík pobodal dvě prodavačky, Jarolímková řekla, že existuje mnoho faktorů, které mohou k takovým tragédiím přispět. A to včetně domácího násilí nebo problémů ve škole. „Určitě podstoupí spoustu psychiatrických či klinicko-psychologických vyšetření. (…) Nemůže jít do klasického vězení, protože mu není 18 let,“ řekla Jarolímková s tím, že v tuto chvíli je předběžné dělat závěry.
Počet násilných trestných činů spáchaných dětmi vzrostl o 25 %. Děti čelí větší míře šikany, kyberšikany, sebepoškozování a celkovému zhoršení duševního zdraví. Podle hosta je významnou příčinou tohoto problému i vliv sociálních sítí, kde děti mohou najít návody na násilí, zbraně a další nebezpečné informace.
Jarolímková se zaměřila i na roli rodiny. I když se rodiče domnívají, že jejich dítě není problémové, je důležité vědět, zda není obětí šikany. Rodiče by měli více komunikovat s dětmi a aktivně s nimi trávit čas. Řekla také, že je nutné s dětmi pracovat na prevenci a připravovat je na možné krizové situace už v mateřské škole.
Jarolímková se také podělila o zkušenosti s krizovou intervencí, kterou realizovala po tragédii na Středním odborném učilišti v Praze, kde v roce 2019 došlo k útoku, při němž zemřel pedagog.
Co dalšího Galina Jarolímková v rozhovoru řekla? Poslechněte si celý Press klub.
