Vyhledávání
Facebook likviduje naši paměť, tvrdí vědci: Na co si dát pozor?
Používáte rádi Facebook či jiné sociální sítě? Podle vědců tím možná nechtěně přetěžujete svůj mozek a likvidujete si paměť. Vědci ze Stockholmského královského technologického institutu se rozhodli detailně prozkoumat, jak na náš mozek působí internet, a došli k překvapivým závěrům.
Podle švédských vědců nelze krátkodobou paměť bezmyšlenkovitě přetěžovat, protože jinak se zahltí a zkolabuje. Když přitom každý den na své facebookové zdi procházíme desítky či dokonce stovky jednotlivých informací, můžeme si tím nechtěně z hlavy vymazat něco skutečně důležitého.
Podle vědců se na internetu brodíme takovou spoustou informací, že si tím mozek doslova zahlcujeme. Často přitom jde o informace, bez kterých bychom s klidem mohli žít. Kapacita našeho řídícího orgánu je přitom omezená. Každá věc z krátkodobé paměti bude naším mozkem buď vyřazena a zapomenuta, nebo přeřazena do dlouhodobé paměti. Interval pro tento proces je ovšem pouhých 20 vteřin. Náš mozek navíc nedovede najednou zpracovat více než 5 až 9 prvků.
Je přitom jedno, jestli jde o informaci o tom, že naše kamarádka vařila dnes k obědu svíčkovou, nebo o něco skutečně důležitého. Aby se v mozku uvolnilo místo pro neustálý proud nových vjemů, může orgán pod tlakem vymazávat něco, co bychom v budoucnosti třeba potřebovali. A jak si mozek nezahltit kravinami? Vědci radí, abychom si při serfování dělali pravidelné pauzy, přemýšleli nad tím, jaké zprávy “nasáváme” a sociální sítě užívali s rozmyslem.