Vyhledávání
Dvouletá siamská dvojčata mohou po 50hodinové operaci konečně žít odděleně
Dvouletá pákistánská dvojčata Sara a Marwa Ullah mohou konečně žít normální životy poté, co na nich stovka doktorů provedla padesátihodinovou, nesmírně komplikovanou operaci. Dívky se narodily srostlé v oblasti hlavy. Kvůli zákroku musely cestovat až do Londýna, píše CNN.
Sara a Marwa Ullahovy z Čarsady v Pákistánu se narodily jako takzvaná siamská dvojčata. Ačkoli velké procento takto narozených dětí příliš dlouho nepřežije, dívenky měly štěstí a dožily se dvou let. A nyní konečně získaly šanci na normální život.
Postaral se o to rozsáhlý lékařský tým v nemocnici Great Ormond Street (GOSH) v Londýně, kde bylo dosud vykonáno nejvíce podobných operací na světě. Jejich oddělení provázela série operací v průběhu náročných pěti měsíců. Ty započaly loni v listopadu a skončily letos v únoru. Teprve pět měsíců po poslední operaci se nemocnice rozhodla příběh dívek zveřejnit.
Než však mohlo být vůbec přikročeno k operativním zákrokům, museli nejprve lékaři dívky několik měsíců zkoumat. Vytvořen byl dokonce 3D model anatomie dívek, na kterém si tým odborníků detailně rozmýšlel každý krok.
První tři operace se soustředily hlavně na oddělení cév a mozků dětí na dvě samostatné jednotky. Následně byla mezi dva mozky ve společné lebce vložena plastová zábrana. Poté se tým odborníků zaměřil na vnější oblast, rozdělil srostlou lebku a z přebývajících kostí a speciálních materiálů vymodeloval dívkám dvě samostatné hlavičky.
Oběma dívkám se nyní daří dobře a žijí se svou maminkou Zainab Bibi (34), dědečkem Mohammadem Sadat Hussainem (57) a strýcem Mohammadem Idreesem na londýnské adrese. Jejich otec zemřel na infarkt ještě než přišly na svět.