Vyhledávání
Díky koronaviru si oddechne planeta. Satelitní snímky NASA a ESA ukazují změny v atmosféře
Světová pandemie nového typu koronaviru ovlivnila život milionů lidí a nějaké její dopady pocítil zřejmě každý z nás. Vědci mají nyní konečně dobrou zprávu, i když možná ne takovou, v jakou by lidé doufali. Rozsáhlá karanténa má totiž pozitivní efekt na zemskou atmosféru. Dokládají to satelitní snímky vesmírných agentur NASA a ESA.
Podle zjištění Evropské vesmírné agentury a řady nezávislých výzkumů má světová pandemie přece jen i trochu pozitivní stránku. Díky rozsáhlým karanténám a omezením výroby a dopravy totiž poklesla produkce znečištění a prudce kleslo množství oxidu dusičitého v zemské atmosféře.
Největší změna je v současnosti patrná nad Itálií. Právě tato země je v současnosti jednou z nejhůře postižených oblastí a kvůli viru uvalila vláda karanténu na všechny obyvatele. To mělo značný dopad na průmysl a nakonec i na životní prostředí.
Snímky a záběry pochází z družice Evropské vesmírné agentury Sentinel-5P z projektu Copernicus. Ta byla na oběžnou dráhu vypuštěna v říjnu roku 2017, aby zkoumala znečištění ovzduší a změny klimatu na území Evropy. V době prvního měření byly nejznečištěnějšími oblastmi severní Itálie, západní Německo, Nizozemsko a okolí Madridu. Díky koronaviru ale je ale současná situace o poznání odlišná.