Vyhledávání
Chorvatští hasiči vytáhli z trosek po zemětřesení živou dívku. Byla pohřbena pod cihlami a betonem
Záchranné a odklízecí práce po ničivém zemětřesení v Chorvatsku zatím nekončí. Úterní otřesy si vyžádaly již 7 mrtvých a řadu zraněných, naděje ale umírá poslední a tak hasiči stále ještě prohledávají trosky a hledají možné přeživší. A jejich úsilí nezůstává bez výsledku - ve středu se podařilo zachránit dívku, která byla zaživa pohřbena pod cihlami a betonem. Hasiči o malém zázraku informovali na svém facebookovém profilu.
Chorvatsko i okolní státy v posledních dnech sužují ničivá zemětřesení. Evropské seizmologické centrum EMSC oznámilo, že v prostoru města Petrinja zaznamenalo v noci na čtvrtek záchvěvy o síle 3,8 a 3,1 stupně. Úterní zemětřesení dosáhlo 6,4 stupně a způsobilo značné škody zejména v Petrinji, ale také v blízkém župním správním středisku Sisaku a v dalším městě Glině. Škody ale napáchalo i jinde, včetně Záhřebu, a cítit bylo v řadě okolních zemích, mezi nimi i v Česku a na Slovensku.
“Pokračujeme dál. Petrinja, den třetí. Pouze ten, kdo se vzdá, je skutečně poražen… Vytáhli jsme z této kanceláře živou dívku pohřbenou pod cihlami a betonem, přejeme jí hodně štěstí a rychlé uzdravení! Moc děkujeme za projevy vaší podpory,” objevilo se na oficiálním profilu chorvatských hasičů.
Vatrogasci iz JVP Novska, koji su već 3 dana angažirani na uklanjanju posljedica potresa, jučer su izvukli djevojku…
Posted by Hrvatska vatrogasna zajednica – HVZ on Wednesday, December 30, 2020
Prakticky srovnána se zemí je vesnice Majske Poljane, ležící nedaleko Gliny. O život v této obci přišlo pět ze sedmi obětí katastrofy. První ohlášená oběť, dvanáctiletá dívka, zemřela v Petrinji. Další člověk zahynul v kostele v obci Žažina u Sisaku. Zranění utrpělo několik desítek lidí.
Místní tráví noci raději v autech
Postižená oblast asi 50 kilometrů jihovýchodně od Záhřebu se chvěje už od pondělí, kdy nejsilnější otřes dosáhl intenzity 5,1 stupně. Do středečního odpoledne seizmologové zaznamenali v rozmezí 58 hodin 66 otřesů. Právě kvůli trvajícím následným otřesům tamní obyvatelé dál zůstávají mimo domy a noci tráví v autech, ve stanech či na jiných bezpečných místech, která zajistily úřady.
Mezi země, které zemětřesení také pocítily, patří Slovinsko, kde se z bezpečnostních důvodů automaticky zastavila jaderná elektrárna Krško. Agentura STA dnes informovala, že v noci na dnešek elektrárna provoz obnovila. Zatím běží po testech bez problémů na padesát procent kapacity a zřejmě ještě dnes přejde na plný výkon.