Vyhledávání
Chladné počasí zvýšilo zájem bezdomovců o přespání v noclehárnách
Chladné počasí zvýšilo zájem lidí bez domova o přespání v pražských noclehárnách. ČTK to na dotaz sdělili poskytovatelé služeb pro lidi bez domova. Hlavním koordinátorem zimních služeb je Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), které spolupracuje s neziskovými organizacemi, jakou je Naděje, Armáda spásy či Arcidiecézní charita. Se začátkem prosince do konce března budou fungovat zimní opatření, díky kterým rozšíří služby denní centra a terénní programy.
“Zařízení pro lidi bez domova v posledních pár dnech, kdy se výrazněji ochladilo, zaznamenala mírné navýšení poptávky o poskytované služby ze strany klientely. Toto navýšení však není nikterak výrazné a zatím zcela postačují kapacity celoročně provozovaných služeb,” uvedla ČTK zástupkyně ředitele CSSP Ludmila Tomešová. V zařízeních Naděje nejsou téměř žádná volná místa. Větší zájem zaznamenala i Arcidiecézní charita.
V zimních měsících je v Praze ubytovací kapacita pro lidi bez domova zhruba 1200 lůžek. Lidé bez domova přespí v noclehárnách zdarma. Klienti zde mají k dispozici čistou postel, dostanou čaj a jídlo a v případě potřeby i čisté oblečení. Při velkých mrazech umožňují lidem bez domova přespání i denní centra. Pobyt v noclehárnách má svá pravidla, klienti například nesmí být v podnapilém stavu. Za situace, kdy se teploty dlouhodobě drží hluboko pod nulou, bývají pracovníci v centrech tolerantnější. Problémem při ubytování jsou také psi, kteří do zařízení nesmí.
“Jako problém vidíme neexistující ubytovací kapacitu pro závislé a chronicky nemocné lidi bez domova. Tito lidé zůstávají na ulici nebo využívají služby azylových domů pouze kratší dobu. Přitom se jedná o nejohroženější skupinu z hlediska ztráty života či zhoršení zdraví při náhlé změně počasí,” sdělil oblastní ředitel Naděje Jan Kadlec.
Lidem, kteří i přes mrazy zůstávají na ulici, pomáhají terénní pracovníci, kteří jim poskytují potraviny nebo ošacení a mohou zajistit základní zdravotní ošetření. Těmto pracovníkům pomáhá dispečink, který je v kontaktu s nemocnicemi a městskou policií a má přehled o volných kapacitách. Díky němu terénní pracovníci posílají lidi bez domova cíleně do zařízení, která je mohou přijmout. “Skutečně se nám opakovaně stalo, že jsme našli člověka polozmrzlého a přesunutím do tepla ho zachránili před umrznutím,” sdělil Stanislav Fiala z Arcidiecézní charity Praha.
“Každý člověk může lidem bez domova pomoci, a to v několika úrovních. Mezi tu základní patří zejména empatie a lidská tolerance,” dodala Tomešová. Lidé mohou také darovat oblečení nebo jinou materiální pomoc. Od Armády spásy lze zakoupit Nocleženku, díky níž mohou lidé bez přístřeší přečkat chladnou noc v teple. Zájemci mohou také přispět do projektu Naděje Nohy v teple, díky kterému dostanou lidé bez domova boty a ponožky.
O víkendu policie v hlavním městě vyjížděla k nálezům šesti mrtvých, tři z nich byli patrně bezdomovci. Nic nesvědčí o cizím zavinění, příčinu určí pitva. Zatím policie nesdělila, zda roli sehrálo chladnější počasí, kdy teploty v noci klesají pod nulu.
Za zimní opatření hlavní město platilo v minulých letech kolem deseti milionů korun. V Praze je zhruba 4000 až 4500 lidí bez domova, z nichž asi 1600 žije na ulici, na zimu sem ale kvůli dobré kvalitě služeb přijíždí i lidé bez domova z jiných měst.
Zdroj: ČTK