Vyhledávání
Česká rodina na Tenerife: Nemáme jídlo ani informace. Bojíme se o holčičku
V pondělí jim začal 12denní pobyt v hotelu na slunném španělském ostrově Tenerife. Pro pětičlennou českou rodinu ho však od začátku proměnil v noční můru koronavirus šířící se ze vzdálené Číny. Kvůli nakaženým italským turistům ze stejného hotelu nesmí nyní vycházet z pokoje, jídlo dostávají v balíčcích ve dveřích a nikdo s nimi příliš nekomunikuje, popisují psychicky náročnou situaci manželé Eva a Michal, kteří v hotelu H10 Costa Adeje Palace prožívají dlouhé hodiny nejistoty i se svými třemi dětmi.
Kromě dvou dospívajících jsou v apartmánu i s pětiletou dcerkou, kterou připravují i na možnost, že by je úřady mohly od sebe na čas odloučit. Je to peklo a naše izolace nelogická, řekli ve středu rodiče ČTK.
Česká rodina, která si o sobě nepřeje zveřejnit podrobnější informace, měla smůlu. Hned po první noci pobytu se ráno z papíru podstrčeném pod dveře dověděli, že nemají opouštět pokoj. Tvrdí přitom, že téměř s nikým v hotelu se ještě ani nestihli dostat do styku. Dokonce se neviděli ani s údajně asi 80letou Češkou, která je rovněž v hotelu a s níž si občas telefonují. “Jenom se tak podporujeme po telefonu, ale jinak jsme se s ní nesetkali,” řekla ČTK Eva.
“Jsme zavřeni na pokojích, nikam nechodíme, snažíme se úplně izolovat. Ale člověk je úplně bez informací. Není tady ani desinfekce. Mohli bychom pro ni zajít na recepci, ale to riziko nechci podstupovat – chodit po hotelu a dotýkat se dveří,” popsala žena podmínky pobytu.
I skutečnost, že v hotelu byl nový koronavirus potvrzen u dalších dvou Italů, dohromady tedy už u čtyř lidí, se dověděli z médií. “Čteme zprávy na internetu, protože nemáme jiné informace,” potvrdila Češka.
Nedostatek jídla
Komunikace s okolním světem se odehrává kromě internetu a telefonu skrz občas pootevřené dveře. “Občas nám sem nosí pití a jídlo v krabicích,” přiblížila Češka například problém stravování. “Je to bída, asi zhubneme,” vzácně se zasmála zkroušená turistka.
Podobně se odehrálo i jediné lékařské vyšetření – měření teploty.“Přišli, ve dveřích změřili teplotu a odešli,” popsala proceduru Češka.
Ačkoli se ve španělském tisku objevily informace, že lidé, kteří jsou v hotelu krátce, by mohli být brzy propuštěni, Češi tvrdí, že jim nikdo nic podobného nesdělil. Není tak vyloučeno, že se jim pobyt ve Španělsku i protáhne, o což ale rozhodně nestojí.
“Samozřejmě chápeme, že nás musí držet v nějaké izolaci, ale přijde mi naprosto šílené tady být s lidmi, kteří jsou nakažení. Jsme tady opravdu pár hodin a s nikým jsme v kontaktu nebyli,” prohlásila česká turistka.
Psychické peklo
“Kdyby nás aspoň dali do izolace v Čechách,” přizvukuje Michal. Podle něj by mělo logiku, kdyby se informace o brzkém propuštění některých hostů potvrdila. “Už je to peklo, alespoň psychicky,” dodal Michal.
Poukázal také na podobnost s výletní lodí v japonské Jokohamě. “Nechápu, proč se to neřeší hned, neevakuují, nedají lidi do karantény, ale místo toho to nechají rozšířit. Nemá to logiku,” soudí Michal.
Další nelogičnost spatřuje dvojice v tom, že ani do hotelu nikdo nesmí. “Delegáti se sem snažili dostat nějakou desinfekci a podobné věci, ale z hotelu přišla informace, že ani dovnitř nic nesmí,” sdělila Eva.
Situace je o to tíživější, že prakticky uvězněna je s nimi v hotelovém apartmánu i jejich pětiletá dcera. “Člověk z toho má strach, protože kdyby došlo na nějakou evakuaci nebo rozdělení, bylo by to příšerné,” řekla Eva.
Michal doplnil, že i na takovou situaci dívku připravují, ale maminka trvá na tom, že by odloučení nepřipustila. “O holčičku máme opravdu strach, protože náchylní jsou malé děti a staří lidé,”strachuje se matka.