Češi seniory stále vnímají hlavně jako příjemce dávek, o jejich zkušenosti příliš nestojí

1. října 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Ilustrační foto.

Obraz seniorů se v Česku příliš nedaří zlepšovat. Společnost je stále vnímá spíš jako příjemce pomoci a dávek a nesnaží se využívat jejich zkušenosti a zapojit je. Na konferenci o seniorech a lidských právech to v úterý v Praze řekla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO). Podle ní seniory v Česku ohrožuje nejvíc chudoba, samota či pocit neužitečnosti a s přibývajícím počtem starých lidí bude růst i význam této skupiny a její snaha prosadit se.

“Nejdůležitější je, aby česká společnost nevnímala seniora jen jako příjemce dávky, jako toho, kdo chce vyšší důchod a chce od státu jen materiální pomoc, ale jako někoho, kdo může něco nabídnout,” řekla Válková. Podle ní je třeba vnímání změnit. “Zatím se to moc nedaří,” podotkla.

Zmocněnkyně míní, že by se “přednosti seniorů” měly mnohem víc využívat. “Jsme zkušenější, máme logicky víc životních poznatků, dostali jsme i mnoho lekcí, můžeme se podělit o know how, máme chuť pomáhat a být užitečnými, můžeme být dobrovolníky, poradci i experty. Potřebujeme ale vstřícnou společnost, která seniora v 60 či 65 letech neodepíše,” doplnila zmocněnkyně.

Zmínila výzkumy, které prokázaly, že díky pocitu užitečnosti a zapojení do okolního dění jsou lidé zdravější a dožívají se vyššího věku. “Nás seniorů bude stále více, tím poroste i možnost se prosadit a náš význam,” podotkla Válková.

Podle ní má Česko ambici se v Evropské unii stát zemí, která bude udávat směr v přístupu k seniorům a v prosazování jejich práv. Česká opatření by se pak mohla používat i jinde. Zatím ale lidi vyššího věku trápí třeba nedostupné menší bydlení bez bariér, nedostatek pomoci a péče v domácím prostředí či nedostatek zkrácených úvazků, aby byla možnost pracovat i v penzi.

Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) by se mělo pamatovat také na odstranění samoty. “Samota je velké téma, které se v Česku hodně podceňuje. Musíme se zamyslet nad tím, jak lidi, kteří zůstali na stáří sami, znovu vtáhnout do života,” řekla novinářům ministryně.

K řešení problémů seniorů by měl přispět nový strategický rámec na podporu stárnutí do roku 2025, který připravilo ministerstvo práce. Dokument se záměry za desítky miliard korun obsahuje desatero, které se týká důchodů, sociálních služeb, bezbariérovosti, celoživotního učení či osvěty.

Kabinet schvalování zatím odložil. O návrhu budou ve středu odpoledne ještě jednat zástupci koaličních stran. Podle Maláčové je ale přijetí “otázka týdnů” a žádné spory se kvůli navrhovaným opatřením ve vládě nevedou. “Je to materiál bez rozporů. Důvod, proč ho bude projednávat koaliční rada, je ten, že je to důležitý materiál,” uvedla Maláčová.

K původnímu návrhu měla ministerstva, odbory i zaměstnavatelé výhrady. Opatření byla podle nich nekonkrétní a není jasné, kde se na ně vezmou peníze. Ministerstvo práce tedy chystanou strategii přejmenovalo na strategický rámec. K němu by pak do konce roku Maláčová měla dodat plán opatření s financováním a termíny plnění.

 

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články