Vyhledávání
Češi na cestě z dovolené uvízli v Ankaře a Tunisu. Boeing 737 MAX 8 nesmí do Evropy
Dvě letadla typu Boeing 737 MAX 8 české společnosti Smartwings, která v úterý večer mířila do Prahy, musela přistát v Tunisu a turecké Ankaře. ČTK to ve středu ráno řekla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. Během letu totiž obě letadla zastihlo rozhodnutí Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) o zastavení provozu tohoto typu letounů kvůli obavám o bezpečnost. Přepravce pro cestující poslal letadla jiného typu.
První letadlo, které letělo z Kapverdských ostrovů, bylo odkloněno do Tunisu. “Pro cestující z tohoto letadla bylo vysláno náhradní letadlo jiného typu, které přistálo v Praze dnes ráno,” uvedla Dufková. Druhý boeing z Dubaje skončil v Ankaře. Smartwings zajistil cestujícím ubytování v hotelu, do Česka mají podle mluvčí dorazit náhradním spojem během středy.
Celkem měla společnost Smartwings v době, kdy začalo platit rozhodnutí o zastavení provozu letadel typu Boeing 737 MAX 8, ve vzduchy čtyři tyto stroje. Další spoje z Reykjavíku na Kanárské ostrovy a z Tenerife do Tel Avivu dorazily podle plánu, dodala Dufková. Společnost vlastní dohromady sedm boeingů stejného typu, který v neděli havaroval v Etiopii. Ve své flotile má dalších 40 letadel jiného typu.
“Smartwings se omlouvá za nepříjemnosti všem zákazníkům, kteří budou dotčeni případným zrušením nebo zpožděním letů,”uvedla v úterý večer letecká společnost.
Podle České televize dorazili pasažéři z Kapverd do Česka se zhruba šestihodinovým zpožděním. “Drtivá většina z nich byla v dobré náladě, říkali, že důvody chápou a že se s tím zkrátka nedalo nic dělat. Nicméně, shodují se na tom, že nevěděli dlouhou dobu, proč nemohli přistát v Evropě, respektive Praze,” popsal situaci na místě redaktor České televize.
Jednu pasažérku však události poněkud rozladily. “Řekla, že vůbec nechápe, proč letoun vyletěl směrem na Evropu. Protože, když se dívala na internetu na jinačí aerolinky, tak všechny, které z Kapverd startovaly, věděly o tom, že od osmi večer nebude možné přistát s tímto typem stroje v Evropě,” uvedl redaktor.
Tragická nehoda
Evropská agentura pro bezpečnost letectví v úterý večer pozastavila provoz letadel Boeing 737 MAX 8 a MAX 9. Reagovala tak na bezpečnostní obavy v souvislosti s havárií Boeingu 737 MAX 8, který se v neděli krátce po startu z etiopské metropole Addis Abeby zřítil se 157 lidmi na palubě.
Vyřadit z provozu tento typ letadel se už před oznámením agentury EASA rozhodla z preventivních důvodů řada leteckých společností i jednotlivých zemí. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) naopak tyto stroje stále považuje za “vhodné k leteckému provozu”, vyzval ale výrobce k urychlenému dokončení změn kontrolního systému.
Zdroj: ČTK