Vyhledávání
Čaputová vyjádřila pochopení lidem protestujícím proti Babišovi
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila dnes na koncertu v Praze na její počest pochopení lidem, kteří v Česku demonstrují proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice
“Dokážu rozumět Václavskému náměstí plnému klidných lidí, protože jsem rozuměla náměstím v Bratislavě,” řekla Čaputová. Připomněla tak loňské protesty na Slovensku proti vládě Roberta Fica. V Česku se v posledních měsících uskutečnilo několik protestů, z nichž posledního v Praze se podle organizátorů účastnilo až 120.000 lidí.
Na dnešní koncert na Kampě přišlo několik set diváků. Objevily se i vlajky EU a několik transparentů. Účinkující Čaputové přáli hodně štěstí.
“Spojuje nás ten klidný tón, a to je důležité,” řekla Čaputová k demonstracím v Česku a na Slovensku. Prezidentka v úvodu koncertu několikrát zopakovala, že vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou velmi blízké. “Je mezi námi spousta osobních vazeb, přátelství a příbuzenských spojení. Navzdory tomu, že už dávno netvoříme jeden státní celek, stále si dokážeme přát, držet si palce, rozumět si,” uvedla. “Vždycky jsem vám přála a budu přát každý mezinárodní úspěch. Držela jsem palce vašim hokejistům, když ti naši vypadli,” dodala. Po projevu jí organizátoři koncertu poblahopřáli k jejím pátečním narozeninám a předali jí kytici. Prezidentka byla viditelně dojatá.
Před koncem koncertu se spustil déšť. Pořadatelé proto nechtěli, aby Čaputová šla v lijáku na pódium, a žádali ji, aby promluvila ze svého místa pod přístřeškem. “Já vyjdu mezi vás na déšť. Děkuji za vaši důvěru a budu se velmi snažit ji nezklamat. Všem nám přeji hlavně to, abychom nikdy neztratili naději,” řekla na závěr.
Poté se přesunula do Mlýnské kavárny, kde se konala soukromá slavnostní večeře. Mezi hosty se objevili například exministr zahraničí a bývalý předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, senátor a bývalý prezidentský kandidát Marek Hilšer, kněz Tomáš Halík, bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer, socioložka Jiřina Šiklová nebo ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. V publiku byli také režisér Fero Fenič nebo bratr bývalého prezidenta Václava Havla Ivan.
Koncert zahájil folklorní soubor Limbora. Mezi vystupujícími byli čeští i slovenští hudebníci, například Dan Bárta, skupina Eternity nebo Půljablkoň. Společně zahráli český flétnista Jiří Stivín a zpěvačka Dorota Nvotová nebo violoncellista Jozef Lupták s Michaelem Kocábem. Slovensko reprezentovala písničkářka Katarzia nebo kapela Živé kvety, při jejichž závěrečné písni Svoboda zpívalo celé publikum.
Název dnešního koncertu Zuzana není sama doma je variací na představení Zuzana je sama doma Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého v divadle Semafor, a proto na začátku zazněla i zdravice Jiřího Suchého. “Chtěl bych vám popřát, aby všechno to, co jsem zaslechl ve vašem krásném projevu, se vyvíjelo tak, jak si představujete,” řekl Suchý s tím, že bude sledovat, jak svoje cíle plní. Jeho slova zazněla ze záznamu. Koncertu se podle pořadatelů nemohl zúčastnit, protože měl ve stejnou dobu představení.
Cílem koncertu bylo podle pořadatelů z řad organizátorů Metronome Festivalu nebo občanského sdružení Slováků žijících v Praze Srdcom doma připomenout společné dějiny České republiky a Slovenska a česko-slovenskou vzájemnost. Na pořádání se podílel bývalý slovenský ministr kultury Ladislav Snopko