Bohumil Pečinka: Jedna věc je, že ČEZ má rekordní zisk. Druhá, že většina peněz půjde do státní kasy a bude rozdělena

25. března 2023·Zprávy·Barbora Turková·Romana Navarová

Bohumil Pečinka (Foto: Frekvence 1)

Třicítka ve velkých městech, rekordní zisk ČEZu, záchrana České pošty, zvyšování daní a Petr Pavel jako prezident. To všechno jsou témata, která v Press klubu u Romany Navarové probral komentátor, spisovatel a publicista Bohumil Pečinka.

Třicítka po Praze?

Aktivisté chtějí, aby se nejen po Praze, ale i v dalších velkých městech jezdilo třicítkou. Na začátku března přešli po pražské magistrále, kterou tak v dopoledních hodinách zablokovali. „Teoreticky si dovedu představit, že by návrh prošel, ale je to přímá cesta k úplnému ucpání města. Může dojít v Praze to, co se děje v Londýně, že se do centra nebude moct vjíždět nebo se to zpoplatní. Jezdit třicítkou po městě je přímý útok na automobilismus, je to vyvrcholení dlouhé řady dalších věcích, jako je zákaz spalovacích motorů. Je tady snaha určitých skupin, které se snaží zhruba třetinu populace vyřadit z tohoto způsobu dopravy,” myslí si Bohumil Pečinka.

Co dnes zachrání Českou poštu?

Vláda Petra Fialy oznámila, že chce zachránit Českou poštu před krachem a chce do ní investovat zhruba 8 miliard korun. Rozhodnutí přichází v době, kdy je potřeba peníze do státní kasy naopak nějak získat. „Celý můj život je spojen se zprávami, že se Česká pošta reformuje a lijí se do ní peníze, takže pro mě tahle informace není nová. Na to se musím podívat, kdy vznikl systém pošt. Bylo to zhruba v 19. století, kdy to byl významný komunikační systém každé malé vesnice. Co dnes plní tento systém komunikačních uzlů a jestli se svět radikálně nezměnil, že by to chtělo rázně říznout do této instituce. Za minulých vlád to bylo obsazováno lidmi z politických stran a byla tam obava z toho, co se stane, kdyby se do toho řízlo. Tahle radikální nálada tam není a my můžeme být rádi, že se tady v 90. letech privatizovalo a že většina firem není v moci státu a že nemáme model České pošty. Nejsem odborník na to, zda vláda cítila, že by ta firma hned teď padla do insolvence a chce ji zachránit, a pak s ní něco dělala. S tou firmou se ale musí něco stát, a to vychází z přehodnocení toho, jakou funkci plní v komunikaci země. Myslím, že je to čím dál menší,” říká Pečinka. Každý si může říct, jak často navštěvoval poštu před 20 lety a jak dnes.

Rekordní zisky ČEZu

Většinu národu nadzvedla informace, že ČEZ vytvořil rekordní zisk téměř 81 miliard. Vzhledem k tomu, že má Česká republika jedny z nejvyšších cen energií, tak lidé chtějí po vládě vysvětlení. „To, že vytvořil rekordní zisk je jedna věc. Druhá věc je to, že většina toho zisku půjde do státního rozpočtu a bude přerozdělena. To je třeba vědět. Že šel ČEZ před 15 lety na burzu, to bylo motivováno tím, že se hledaly nové zdroje příjmu státního rozpočtu. V klidných dobách to ČEZ plnil skvěle, v dobách krizích, kdy je třeba, aby plnil energetickou politiku státu nebo stavěl jaderné elektrárny, což je dnes jednoznačná budoucnost, tak tam se ukazuje, že se s tou firmou bude muset něco dělat. Stát ji bude muset převzít nebo rozdělit,” komentuje současnou situaci Pečinka.

Produktivní společnost chápe zvyšování daní

Vláda mluví o tom, že má k dispozici zhruba 30 dílčích úkolů, díky kterým by chtěla přinést peníze do státní kasy. Potvrzená je třeba valorizace důchodů, která společností hodně rezonuje a mluví se i o státní podpoře stavebního spoření. „Nálada nikdy nebude dobrá, když se bude jednat o zvýšení daní. To je většina, ale ne všichni daně platí. Vláda nekomunikuje dobře nejen v téhle věci, ale ve všech ostatních. Zahájila celonárodní debatu o daních. Různí resortní ministři vždy s něčím přijdou a čeká se na reakci. Produktivní část naší společnosti chápe, že se s těmi příjmy do státního rozpočtu něco musí stát, že veřejné finance nejsou v pořádku a čeká, že se trochu seškrtají i ty výdaje. Jsem zvědav, co vláda do měsíce představí, ale měla by tam být ta vyváženost mezi zvýšením daním a seškrtáním výdajů,” vysvětluje komentátor.

Petr Pavel jako prezident

Česká republika má od 8. března nového prezidenta Petra Pavla. „Myslím, že takový nástup neměl žádný prezident, včetně Václava Havla a uvidíme, jak mu to vydrží. Hodně zajímavé je těch osm bodů, které nazval, jako co chce dělat ve 100 dnech a teď je chce ještě konkretizovat. Hrozně se liší od těch třech předchozích porevolučních prezidentů, protože není intelektuál a je to velmi civilní člověk. Prezidentskému úřadu může vtisknout civilnější ráz, který nemá ambice měnit svět a politiku. On má paradoxně nejblíže k tomu, jak si prezidenta představuje česká Ústava,” uzavírá komentátor Bohumil Pečinka.

Zprávy - další články