Andreas Papadopulos: Putin Macronovi řekl, že si chce vzít celou Ukrajinu. To nejhorší může ještě přijít

4. března 2022·Krize na Ukrajině·Barbora Turková

Andreas Papadopulos. (Foto: Frekvence 1)

Hostem Press klubu byl zahraniční zpravodaj České televize Andreas Papadopulos, který přináší informace z Ukrajiny, kde se opět chystá vyrazit v příštích dnech. Jak vypadá válka v místech, kde Rusko zatím neútočí?

Těsně před začátkem rozhovoru sledoval Andreas Papadopulos projev ruského prezidenta Vladimira Putina, který stále tvrdí, že se akce na Ukrajině daří a že se bojuje proti ruské hrozbě, která vzešla z Ukrajiny. Pro reportéra to byla první taková zahraniční zkušenost a jak sám říká, bylo to poprvé, co zažil takto vyhrocenou situaci při natáčení. Na Ukrajinu ho vyslal šéf zahraniční redakce Michal Kubal. “Nechci říct, že jsme ruský útok předvídali, ale bavili jsme se, co by kdyby. Vybavení válečného zpravodaje je vesta, helma, menší kamera a stativ, abychom do jisté míry byli mobilní. Ale nepředpokládali jsme, že by se tím městem v obležení stal Kyjev,” říká Papadopulos, který do města přijel tři dny před invazí.

Putin ve svém projevu tvrdí, že ukrajinská armáda ohrožuje ruské obyvatelstvo. Myslí si něco takového i samotní Ukrajinci? “V lednu jsme natáčeli ve Volčansku, což je relativně strategické město za Charkovem. Mimochodem, když jsme reportáže zveřejnili, celá řada lidí mi psala, že není možné, aby Rusko u Charkova zaútočilo. Podívejme se o měsíc později, jakou hrůzu tam ruský režim rozpoutal. Do tohoto města jezdili Rusové na nákup masa a lepších surovin, bylo to město plné fabrik. Po pádu Sovětského svazu a roku 2014 město chátrá, fabriky jsou zavřené. V těchto regionech si lidé od Ruska slibují lepší živobytí. Když jsem se tam lidí ptal na ruskou agresi, říkali, že možná přijde s Ruskem blahobyt a možná to je to, co si přejí,” popisuje.

 Nikdo nikomu nezakazuje mluvit na Ukrajině rusky

Zároveň dodává, že zprávy o tom, že Ukrajinci utlačovali ruskou menšinu se vesměs nezakládají na pravdě. “Jsou to velmi často zkreslené zprávy, které přináší ruská média. Válka není jenom konvenční, ale i informační a toto je její součástí. Rusko po celou dobu záminku k invazi vytvářelo a tohle je jedna z těch možností, jak v této dezinformační kampani postupovali,” říká Papadopulos a doplňuje, že rozhodně nikdo nikomu na Ukrajině nezakazoval mluvit rusky.

Pod bezprostředním útokem jsou pohraniční oblasti, s čímž se podle reportéra i počítalo. “Východní Ukrajina je ve válečném stavu, zhruba až po město Žitomir, kam ruské rakety dopadají. My jsme cestovali i na Volyň a do oblasti Zakarpatí a tam je válka přítomna zatím spíše v myslích, než reálně. Po dnešním rozhovoru francouzského prezidenta Macrona a Putina, kde zaznělo, že Putin si chce vzít celou Ukrajinu, to nejhorší může teprve přijít. Strašně bych si to nepřál,” říká. Na Ukrajinu se bude vracet už během několika dní. “Je velmi důležité mít české zpravodaje na místě. Není to samozřejmost, ale jenom český zpravodaj dokáže českému publiku ukázat, co se na místě děje. Lidé zprávám od agentur často nevěří a neví, jak s nimi naložit. Když ale vidí člověka, kterého třeba denně vídají na obrazovkách, tak to má úplně jiný význam,” uzavírá reportér Andreas Papadopulos.

Poslechněte si celý rozhovor:

Krize na Ukrajině - další články