Vyhledávání
Aleš Kuda: Prodejci byli na zákaz HHC připraveni. Na trhu je látka, která je mnohem nebezpečnější
Hostem Press klubu byl zkušený adiktolog Aleš Kuda. Ivana Zítová s ním probrala nedávný zákaz HHC látek, jak rychle se na to byli schopní připravit i samotní prodejci a jak moc důležitá je prevence u dětí a jejich rodičů.
Je to více, než 14 dní, co máme od zákazu prodeje výrobků, které obsahují HHC a produktů s ním. „Trochu se bojím, že se stalo to, co jsme predikovali. Ta látka je dál dostupná, i když se tedy jedná o trestný čin, ale není v silách státu, aby zajistil úplnou kontrolu. Stalo se to, co se stalo před lety s MDA, tedy extází. Lidé, kteří HHC neznali, tak říkali, že si to musí koupit, protože to bude zakázané a chtěli to zkusit. Trh byl připraven a může to být i marketingová strategie. Už teď tu máme látky, které nejsou na tom seznamu a prodávají se,” říká Kuda. HHC je přírodní látka, tzv. psychomodulační a nějakým způsobem dovede ovlivnit naši náladu. „Do cca 1% se objevují v konopí a účinkem je velmi podobná THC – relaxační, uvolňující a THC je více psychedelické.”
Prodejci ale nyní nabízí nové látky HHCP2, která na seznamu není. „Máme tady umělou inteligenci a my přes ni zrychlujeme výzkum, ale také ji můžeme využít v tom, že nám navrhne nové chemické vzorce. Otevírá se nám obrovské množství syntetických drog, tedy kanabinoidy, které jsou jen na syntetické bázi a nevyskytují se v přírodě a jsou uměle vytvořeny. Toxicita je daleko vyšší, jsou nebezpečnější, a pokud byste měli stejnou dávku HHC, tak HHCP2 je 30krát vyšší, než ty přírodní látky,” varuje adiktolog.
S dětmi je potřeba o drogách mluvit
Závislostem se věnuje 30 let, a jak sám říká, lidé, kteří by byli čistě závislí na THC, se k němu nedostávají. „Když už se ke mně někdo takový dostane, tak je to kombinace s životním příběhem a problémem. Nechci to zjednodušovat, má to svoje rizika, ale ve srovnání s alkoholem je ta toxicita daleko nižší.” Důležitá je samozřejmě prevence. „Desetiletí tady děláme účinnou protidrogovou politiku a prevenci máme propracovanou. Primární prevence začíná už na prvním stupni základní školy, protože je důležité a vycházíme z toho, že zhruba v těch 12 letech má ten mladý člověk ucelený názor na drogy. Dnes si teenager dovede sehnat informace o všem, včetně o drogách. K těm dětem na prvním stupni mluvíte adekvátně k jejich věku. Musíme je naučit pracovat s emocemi, aby pak neměli nutkání zkoušet alkohol nebo THC, aby ty emoce nějak zpracovávaly přes tohle. Na začátku jim to možná pomůže, ale na konci je slepá cesta,” říká adiktolog s tím, že nejdůležitější je, aby se o tom rodiče s dětmi bavili.