Vyhledávání
Podzimní tipy na výlety: Z kolébky chemického průmyslu vznikla památka v podobě Červeného jezírka
Rádi byste vyrazili na výlet, ale dochází vám nápady kam? S tím vám poradí Frekvence 1 spolu s Tomášem Fílou. Ten objíždí celou Českou republiku a hledá pro vás to nejzajímavější, co naše krásná vlast nabízí. Nechte se inspirovat a překvapte sebe i své blízké výletem na místo, které je Frekvencí 1 vyzkoušené a doporučené.
Tentokrát se s Tomášem vypravíme do Hromnice kousek od Třemošné, kde se nachází přírodní památka. Hromnické neboli Červené jezírko je široké 130 metrů, dlouhé 190 metrů a hluboké 18 metrů. Díky sloučeninám železa má jezírko červenou barvu. Vzniklo 60 metrů po úrovní okolního terénu závalem odvodňovací štoly krátce poté, co zde byla zastavena těžba břidlice.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Těžba je zde zmiňovaná od roku 1578. Od středověku sloužila břidlice k výrobě kamence, který byl používán jako bělidlo v textilní výrobě. Na začátku 19. století byla objevena možnost z hromnické břidlice získávat dýmavou kyselinu sírovou, lidově zvanou vitriol a v chemickém průmyslu také oleum. Díky těžbě zde pracovalo přes stovky lidí.
Kousek od jezírka stojí sousoší tří svatých – Johana, Jakub a Kristus. Nechal je zde postavit majitel dolů, když tam tragicky zahynuli dva horníci. Původně chtěl postavit kostel, ale místní ho přemluvili, aby finance dal vybudování nové školy a k uctění památky mrtvých tak vzniklo jen sousoší.