Vyhledávání
Jana a Mikesch na cestách: Městečko Štramberk láká nejen krásnými výhledy, ale i vzácným nálezem
Rádi byste vyrazili na výlet, ale dochází vám nápady? S tím vám poradí Frekvence 1 spolu s našimi moderátory Janou Knížkovou a Romanem Mikeschem. Ti pro vás natáčejí podcast s tipy na zajímavá místa po České republice. Nechte se inspirovat a překvapte sebe i své blízké výletem na místo, které jste ještě nenavštívili.
Jana Knížková a Roman Mikesch nás tentokrát vezmou do horského městečka, kterému se přezdívá Valašský betlém. Naše kroky nás zavedou do Štramberku, které leží v Moravskoslezském kraji. Městečko leží v v centru Štramberské vrchoviny na svazích zámeckého kopce Kotouče, Bílé Hory, Libotínských vrchů a Červeného Kamene v Předhůří Beskyd. Bylo založeno v roce 1359.
Co spolu dnes navštívíme?
Dominantou města je hrad Štramberk s gotickou věží Trúba. Hrad jako takový připomínají už jenom jeho pozůstatky, jde totiž o zříceninu. Jeho samotné založení a nejranější historie je zahalena tajemstvím. V areálu zříceniny je prostranství, kde je možné využít posezení, občerstvit se nebo si něco koupit. Zaujme nás ale tzv. Štramberská Trúba, neboli věž, která je po rekonstrukci opět přístupná. Trúba sloužila jako strážní věž, která střežila kopeckou stezku. Věž je 40 m vysoká a pro úchvatný výhled je potřeba vystoupat 165 schodů. Při dobré viditelnosti se nabídne nádherný pohled na městečko Štramberk s náměstím Pod Hradem, vrcholy Kotouč a Bílá Hora, na masiv Beskyd, Staroický kopec s hradem a tzv. Moravskou bránu. Cestou na věž můžeme zkouknout výstavu Cesta do paměti štramberské Trúby.
Město Štramberk se také pyšní Muzeem Zdeňka Buriana, světoznámým malířem a ilustrátorem. Nabízí expozici života a díla uznávaného malíře, který část života prožil právě v tomto městě a jehož celoživotní inspirací se stala proslulá jeskyně Šípka. Na náměstí, kde se muzeum nachází, je několik roubených chalup. V jedné z nich se nachází jedinečné panoptikum s řadou figurín, které vám představí osobnosti tohoto kraje. Zajímavostí je i jeskyně Šipka, která proslula tím, že se zde našla spodní čelist nandrtálského dítěte v roce 1880.
Během poslouchání dnešního dílu podcastu se dozvíte nejrůznější praktické i všeobecné informace a zajímavosti, díky kterým pak můžete na výletě oslňovat ostatní účastníky. Především se ale pobavíte a zasmějete, protože s Janou a Mikeschem to snad ani jinak nejde.