Vyhledávání
Žít v podhradí skalního hradu Jestřebí vyžaduje odvahu
Rádi byste vyrazili na výlet, ale dochází vám nápady kam? S tím vám poradí Frekvence 1 spolu s Tomášem Fílou. Ten objíždí celou Českou republiku a hledá pro vás to nejzajímavější, co naše krásná vlast nabízí. Nechte se inspirovat a překvapte sebe i své blízké výletem na místo, které je Frekvencí 1 vyzkoušené a doporučené.
Nejen z rozhleden může být krásný výhled na okolní krajinu. Na zajímavém skalním pískovcovém útvaru, který z čista jasna trčí uprostřed otevřené krajiny mezi Českou Lípou a Doksy, byl postaven kolem 14. století mohutný hrad Jestřebí. Od 16. století byl hrad pustý a zbylo z něj jen málo. Na horním skalním bloku, který je nepřístupný, jsou jen zbytky věže a paláce. Dostanete se jen na dolní skalisko a prudké schůdky, které najdete za lomeným romantickým portálkem. Ty prochází bývalou hradní studnou.
Ostatní zbytky hradu jsou vesměs nečitelné, za což mohou jak povětrnostní podmínky, tak zásah člověka. V 18. století využili lidé opuštěný hrad a skálu po svém a lámali ho na stavební materiál. Vzhledem k tomu, že spodní základna skály je menší než horní plošina, máte při procházce kolem hradu stísněný pocit ze skalních převisů, které se nad vámi naklání. Domky, které jsou v podhradí, jsou tak v neustálém ohrožení kvůli padajícím kusům skály. Nepřipadá vám to tak trochu dobrodružné?
Co je dobré vědět
Zaparkujete přímo pod zříceninou v obci Jestřebí na parkovací ploše, která není zpoplatněna.
Ani vstup na zříceninu se žádný neplatí.
Z parkoviště půjdete 100 m po červené turistické trase.
Z autobusové zastávky Jestřebí, křiž. je to na hrad necelých 400 m.
Je zde spoustu strmých schodů, takže kočárky a odrážedla nechte doma nebo v autě.
Výlet vám zabere přibližně hodinu.
Vstup na hrad je povolen pouze od dubna do října.