Jana a Mikesch na cestách: Rozhledna i lebka pro štěstí v Kostnici. Vesnička Nížkov toho nabízí hodně

11. září 2024·Kraj Vysočina·Barbora Turková

Rádi byste vyrazili na výlet, ale dochází vám nápady? S tím vám poradí Frekvence 1 spolu s našimi moderátory Janou Knížkovou a Romanem Mikeschem. Ti pro vás natáčejí podcast s tipy na zajímavá místa po České republice. Nechte se inspirovat a překvapte sebe i své blízké výletem na místo, které jste ještě nenavštívili.

Jsme tady opět s dalším dílem a tentokrát Jana s Mikeschem vyrážejí na Vysočinu do malebné vesničky Nížkov. Vesnička s téměř tisícovkou obyvatel se nachází na Žďársku a první zmínka pochází z roku 1206.

Co spolu dnes navštívíme?

Naší první zastávkou je Bukové arboretum, kde si můžete prohlédnout více než čtyři desítky kultivarů buku lesního, žádné takové u nás v Česku nenajdete. Od Arboreta se vypravíme do Nížkova ke kostelu Svatého Mikuláše, kde je i kostnice z roku 1709 s kostmi přibližně 8000 lidí. Nedávné výzkumy potvrdily, že některé z nich jsou až ze 13. století století. Většina jich však pochází z doby tereziánských válek, kdy byl v letech 1740–42 ve vesnici založen polní lazaret. Zajímavostí je jedna z lebek, na kterou sahají lidé pro štěstí. Jizva na ni dokazuje, že byla kdysi rozseknutá, ale nakonec srostla.

Následně vyrazíme na rozhlednu Rosička na stejnojmenném kopci. Měří 42 metrů a vyhlídkový ochoz je ve výšce 24 metrů. Na vyhlídku vede schodiště se 140 schody a čekají vás výhledy na část Žďárska, Jihlavska i Havlíčkobrodska. Po cyklotrase můžeme vyrazit kolem řeky Sázavy a dorazíme až ke Šlakhamru. Technická památka bývala kdysi hamrem, zařízení zpracovávalo železnou rudu. V roce 1976 se chátrající objekt dostal do správy Technické muzeum v Brně, které v něm po rekonstrukci otevřelo expozici, jejíž součástí je i vodním kolem poháněné hamerské kladivo s příslušenstvím, které při speciálních akcích pro veřejnost využívají kováři. Od Šlakhamru se vydáme k rozštípenou skálou a následně dojdeme na konec světa – ten představuje historickou hranici mezi Čechami a Moravou a už asi čtyři desetiletí ji střeží figura Hraničáře.

Během poslouchání dnešního dílu podcastu se dozvíte nejrůznější praktické i všeobecné informace a zajímavosti, díky kterým pak můžete na výletě oslňovat ostatní účastníky. Především se ale pobavíte a zasmějete, protože s Janou a Mikeschem to snad ani jinak nejde.

Poslechněte si

Kraj Vysočina - další tipy

Doporučujeme