Jana a Mikesch na cestách: Obec Prameny aneb další poklad Slavkovského lesa. Nudit se nebudete

25. září 2024·Karlovarský kraj·Barbora Turková

Rádi byste vyrazili na výlet, ale dochází vám nápady? S tím vám poradí Frekvence 1 spolu s našimi moderátory Janou Knížkovou a Romanem Mikeschem. Ti pro vás natáčejí podcast s tipy na zajímavá místa po České republice. Nechte se inspirovat a překvapte sebe i své blízké výletem na místo, které jste ještě nenavštívili.

Ve Slavkovském lese už Jana Knížková a Roman Mikesch jednou byli, ale tentokrát vyrazí do obce Prameny. I když v ní nyní žije jen 100 obyvatel, je to vesnice s velmi pestrou historií, která stojí za návštěvu. Nachází se kousek od Mariánských lázních v centru Slavkovského lesa. Obec vznikla během 12. až 13. století, a dokonce ji navštívil i básník Johann Wolfgang von Goethe, který se zajímal o místní prameny. Lázně se ale do dnešní doby bohužel nedochovaly.

Co spolu dnes navštívíme?

Než ale začneme náš výlet, musíme si říct jednu zajímavost o Pramenech. Je s nimi totiž spojen český chmel. Když skončila důlní činnost, obyvatelé potřebovali s něčím obchodovat a jezdit do Rakouska. Nejprve to byla drůbež a poté to začal být právě chmel. Protože ho v okolí obce bylo velké množství, vzniklo zde mnoho sušiček a třídíren. Díky tomu lidé velmi zbohatli a Prameny se v tu dobu mohly srovnávat s dalšími velkými lázeňskými městy.

A teď už vyrazíme po okolí a vydáme se na naučnou stezku Kladská, která představuje jednu z nejstarších a největších přírodních rezervací v Karlovarském kraji a patří k nejcennějším částem Slavkovského lesa. Vznikla v roce 1933 na pěti rašeliništích. Procházka vede bažinami a najdeme tam i zámeček, kde se můžeme občerstvit i ubytovat.

Naší další návštěvou je Dlouhá stoka, což je velmi významná technická památka, která je dokonce zapsaná na seznam kulturních památek. Nedaleko se nachází další unikát a to je rozhledna, kterou nechalo vybudovat město Krásno, aby místní lidé měli práci. Slavnostně byla otevřena v roce 1943 a dostala jméno říšského kancléře Adolfa Hitlera. I dnes se jí občas řekne Hitlerka. Nahoru vede 120 schodů a zajímavostí je, že se jde po vnějšku stavby. Pro ty, co se bojí výšek, nic moc. Při dobré viditelnosti je možné vidět Doupovské nebo Krušné Hory, ale taky vysílač Krašov, stolovou horu Vladař nebo Klínovec.

Během poslouchání dnešního dílu podcastu se dozvíte nejrůznější praktické i všeobecné informace a zajímavosti, díky kterým pak můžete na výletě oslňovat ostatní účastníky. Především se ale pobavíte a zasmějete, protože s Janou a Mikeschem to snad ani jinak nejde.

Poslechněte si

Karlovarský kraj - další tipy