VZTAHY: Co byste nikdy neměli říkat vašim dětem

28. února 2016·Večer·Redakce
Jsou věty, které jako rodiče vyřkneme bez rozmyslu a neuvědomujeme si, jak mohou malou dětskou duši zranit. Vyvarujte se jich!

Ty jsi tak nešikovný!

Negativní hodnocení si pamatují děti i 20 let zpátky. Poškozují jejich vnímání sama sebe a nepřispívají ani k sebevědomí. Raději se zeptejte, proč mu něco nejde a připadá těžké a snažte se potomkovi pomoci. “To přece není tak těžké. Ukážu ti, jak to můžeš zvládnout!”

Proč nejsi jako tvoje sestra/bratr!

Při takových srovnáních je na dítě vyvíjen tlak, s kterým si neumí poradit. Každé dítě je jiné, jedinečné a má proto také své vlastní tempo. A to nemusí znamenat, že je něco špatně. Dítě bychom neměli srovnáváním s jinými uvádět do nejistoty. Zaděláváme tak na pocit méněcennosti. Když sourozenec slyší, že právě on je miláčkem rodičů, hezky se mu to poslouchá. Ale ten druhý nebo druhá si do dospělosti odnáší negativní pocity. 

To nezvládneš!

Zapomeňte na to, abyste dítě shazovali. V dětství chce malý člověk slyšet od rodičů slova povzbuzení právě ve chvíli, kdy se potýká s překážkami a potřebuje je překonat. I když se možná (viděno dospělýma očima) jedná o maličkosti.

Počkej, až přijde táta!

Výhružky vedou k tomu, že se dítě začne otce bát. K ničemu to nevede. Děti mají rodiče respektovat, ale nemají se jich bát. 

Přestaň brečet!

Nezakazujte dítěti projevy citů. Jejich potlačování může vést k pozdějším emočním poruchám. Raději se zeptejte, co pláč způsobilo, proč mu tečou slzičky a snažte se dítě utišit. Nahlížejte na pláč pozitivně – je to signál, že se vám dítě chce s něčím svěřit a důvěřuje vám. Očekává váš zájem a pár konejšivých slov. 

Tvůj otec je idiot!

Negativní vyjádření o členech rodiny dítě znejistí. Netuší, nakolik má vašim slovům věřit nebo se má řídit raději vlastními pocity. Zejména v případě, že se rodiče rozcházejí, je důležité nevyslovovat negativní soudy o partnerovi před potomkem. Snažte se být loajální, vztahy dítěte k oběma rodičům jsou priorita. 

Za to můžeš ty!

Tohle odsouzení nesvědčí žádnému dítěti. Svalit vinu je rychlé, ale nebezpečné. V nepříjemných situacích pak bude dítě vždy hledat vinu u sebe. S tím se špatně vyrůstá a v dospělosti se to negativně podepíše na jeho sebevědomí. 

 

V každé krizové situaci se několikrát zhluboka nadechněte a v hlavě si přehrajte důležitou větu: “Taky jsem byl/byla dítě!”

PORADNA: Batolata a malé děti jsou jako tryskomyši. Jak je ochránit před úrazem?

Frekvence 1 řeší: Jak vybrat sport pro ty nejmenší? 

Další epizody pořadu Večer