Vyhledávání
Zásadní krok: Indie vyšle do kosmu observatoř k pozorování Slunce
Indická organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) oznámila, že v sobotu 2. září vypustí do kosmu observatoř pro pozorování Slunce. Minulý týden Indie jako první země světa úspěšně přistála poblíž neprobádaného jižního pólu Měsíce.
První indická sluneční sonda umístěná ve vesmíru ponese jméno Áditja-L1 a bude mít za úkol studovat sluneční vítr, který má velký vliv i na planetu Zemi. Způsobuje totiž ionizaci atmosféry, která se projevuje polární září, poruchou příjmu na krátkých rádiových vlnách nebo kolísáním a výpadky v elektrické síti.
Aparát vynese z indického kosmodromu Šríharikóta raketa PSLV, která následně urazí asi 1,5 milionu kilometrů. Aparát vynese z indického kosmodromu Šríharikóta raketa PSLV, která následně urazí asi 1,5 milionu kilometrů.
🚀PSLV-C57/🛰️Aditya-L1 Mission:
The launch of Aditya-L1,
the first space-based Indian observatory to study the Sun ☀️, is scheduled for
🗓️September 2, 2023, at
🕛11:50 Hrs. IST from Sriharikota.Citizens are invited to witness the launch from the Launch View Gallery at… pic.twitter.com/bjhM5mZNrx
— ISRO (@isro) August 28, 2023
Na Měsíci mezitím nadále operuje indické lunární vozítko Pragján, které minulý týden vyjelo na povrch naší přirozené družice z přistávacího modulu sondy Čandraján-3.