Vyhledávání
Šišláte na své psy? Šišlejte dál, podle vědců to milují!
Člověka to přímo sváděl, aby na psy mluvil tím vysokým, zpěvavým hlasem! Ale co na to vlastně říkají oni? Podle téhle studie to milují!
Výzkumníci z Univerzity v Yorku přišli ze zajímavým objevem. Podle jejich studie je onen vysoký, melodický hlásek plný emocí, kterým tak často na psy mluvíme, naprosto klíčový při budování vztahu pes-člověk. Tento typ mluvy totiž přitáhne více pozornosti zvířete a pomáhá posilovat vzájemné pouto na obou stranách.
Nová studie pracovala s lidskými dobrovolníky a psy ve stejné místnosti. Veškeré dosavadní výzkumy používaly reproduktory a zvířatům lidský hlas pouštěly jen zprostředkovaně. Tato inovace měla zajistit lepší simulaci přirozených podmínek. Výzkumníci navíc chtěli zjistit, jestli pes bude tomu kterému člověku věnovat více pozornosti a jestli bude mít větší zájem o vzájemnou interakci.
Každý pes si mohl vybrat ze dvou lidí. Jeden na něj mluvil melodickým, vysoký hlasem a říkal věty jako “Kdo je hodný pejsek?” nebo “Nechtěl bys jít na procházku?”, zatímco druhý člověk mluvil zcela normálně a říkal obyčejné věci, jako třeba, že byl včera v kině.
Psi si výrazně častěji vybírali člověka, který na ně mluvil takzvanou psí řečí. Aby měli výzkumníci jistotu, udělali ještě kontrolní pokus. V tom se role trochu zamíchaly.
Jeden člověk mluvil normálním tónem, ale mluvil na psa o psích tématech, zatímco druhý sice mluvil roztomilým hláskem, ale říkal pro psa zcela nudné věci. V takovém případě byly reakce psů různorodé.
Vědci jsou proto přesvědčeni, že psi potřebují, aby se na ně mluvilo o psích tématech zpěvným hláskem. V takovém případě jsou zkrátka nejšťastnější. Výsledky studie by mohly pomoci například lidem, kteří se psi pracují – například zaměstnancům útulků či veterinárních klinik.