Vyhledávání
RETRO: Kdo si hraje, nezlobí. Nejpopulárnější hry socialismu
Dnešní generace školáků si poradí s dotykovým displejem, na počítači nám to nandá v Minecraftu. Ale možná neumí skákat gumu nebo dát gól při stolním fotbale.
Vzpomínáte si na nejoblíbenější hry minulého režimu?
Merkur
Tahle legendární stavebnice se prodává už od poloviny 20. let minulého století. Základem stavebnice jsou pásky a profily různých tvarů a délek. Jsou z lakovaného ocelového plechu, mají předvrtané otvory. Jednotlivé díly se spojují šroubky a matičkami. Dají se z ní stavět konstrukce, auta, jeřáby.
Inspiro
Báječná sada na kreslení! Pomocí šablon, koleček a tužky se na papíře vytvářejí obrazce. Nejhorší zradou je, když vám ke konci díla tužka vyjede z kolečka a výkres se zničí. Chce to soustředění a jistou ruku. Vyzkoušejte vašeho juniora nebo vnoučata, jestli to jejich „tabletové ruce“ zvládnou.
Stolní fotbal
Dva hráči proti sobě cvrnkají do plastových panáčků na pérku. Obvykle kovová kulička představující míč musí spadnout do branky jako u klasického fotbalu.
Kloboučku, hop!
Pamatujete se na tradiční společenskou hru, kdy se z mini odpalovací rampy musely všechny kloboučky vrátit na svá místa do otvorů na herním poli?
Elektrická násobilka
Tohle byla hračka spíš za trest, sloužila k procvičování početních úkolů. Za správnou odpověď se hráči rozsvítilo elektrické zelené světýlko. Starší sourozenci občas hráče nabádali, aby vyzkoušel olíznout konce vodivého drátu. Štíplo to.
Ukaž, co umíš
Má ji ještě někdo z vás na půdě? Vědomostní hra z padesátých let. Pionýr dokázal díky magnetickému systému správně odpovědět na všechny otázky.
Logik
To byla svého času pecka. Společenská logická hra, kdy jeden z hráčů vytvoří tajnou kombinaci barevných kolíčků a druhý se ji snaží uhodnout. Na počítači to prostě není ono. Navíc ty kolíčky šly v případě prohry po druhém hodit.
Digi hra Jen počkej, zajíci!
Pokud jste vyrostli v osmdesátých letech, možná jste byli hrdými majiteli legendární digitální hry. Jako vlk jsme sbírali rozkutálená vajíčka. Duchaplné.
Blechy
Plastová nebo dřevěná kolečka, která představovala blechy, museli hráči dostat pomocí cvrnkání velkou blechou (velké kolečko) do správných přihrádek.
Rubikova kostka
Hlavolam, který bodoval na přelomu 70. a 80. let a ne každému se povedlo nad ním zvítězit. Stal se nejprodávanějším hlavolamem na světě.
Dlouhý, Široký a Bystrozraký
Společenská hra na principu Člověče, nezlob se. Herní plán ilustroval Jiří Winter Neprakta.