Vyhledávání
Pyšná princezna je považována za klenot národní kinematografie. Pohádka měla mít volné pokračování
Černobílou pohádku o pyšné pricezně Krasomile a králi Miroslavovi zná snad každý. Zejména píseň Rozvíjej se poupátko, kterou zpívají všechny malé děti. V televizi se snímek vysílá už téměř 55 let. Mall.tv teď přišla v pořadu Českej biják s mnoha zajímavostmi.
Pohádka měla premiéru v roce 1952. Nelze tedy pochybovat o tom, že se jedná o ideologický snímek. O tom vypovídá například vyobrazení království. V Miroslavově království je lid šťastný, zatímco za hranicemi je zakázáno zpívat. Přesto se tato ideologie časem stala nepodstatnou a právem se pohádka zařadila mezi klenoty národní kinematografie.
Režisérem je Bořivoj Zeman (†79), který údajně Pyšnou princeznu kvůli úpravám viděl ve střižně dvě stě krát. Dokonce původně bylo v plánu, že se pohádka natočí na barevný materiál, ale nakonec je černobílá. V kině ji do roku 1983 vidělo přes deset a půl milionů lidí. V televizi byla poprvé vysílaná až 13 let po natočení.
Během natáčení se Alena Vránová představitelka princezny Krasomily a Vladimír Ráž, král Miroslav, do sebe zamilovali. Tou dobou byli oba zadaní. Herečka měla za manžela prominentního komunistického básníka Pavla Kohouta. Jejich manželství bylo komunisty využíváno jako součást propagandy a dáváno za vzor mládeži. Románek tak mohl Vránovou dostat do vězení, přesto se rozvedla a za Vladimíra se provdala.
V roce 1975 mělo vzniknout volné pokračování Pyšná princezna královnou. Zápletka se měla točit kolem princezny Míly, dcery krále Miroslava a Krasomily. Ta se měla zamilovat do zámeckého zahradníka. Královně se měl zahradník jako zeť zamlouvat, králi již ne, protože nebyl urozeného původu. Scénář prošel i tehdejším schvalovacím procesem. Hlavním představitelům se ale nelíbil, což vedlo k narušení přátelských vztahů mezi nimi a Bořivojem Zemanem. Páru vadilo mnoho moderních a realistických prvků a absence původní pohádkové poetiky.