Vyhledávání
Konečně sport, který by mohl bavit kouzelníky! V Česku se famfrpál těší čím dál větší oblibě. Nechybí ani košťata
Nejoblíbenější sport ve světě čar a kouzel famfrpál se pomalu ale jistě stává oblíbeným sportem i v mudlovském světě. Na košťatech se sice nelítá, zato se s nimi běhá. I v České republice už má své příznivce. Jedná se o směsici házené, rugby a vybíjené. Nedávno proběhly ligové dny ve Vstiši. Informace o oblíbenost tohoto sportu přináší Novinky.cz.
Hru famfrpál vymyslela původně J. K. Rowling v knihách o Harrym Potterovi, a jelikož se jedná o fenomén, kterému spoustu dětských i dospělých srdcí propadlo, není divu, že skrytí kouzelníci omylem zařazeni do mudlovského světa vymysleli mudlovskou verzi tohoto sportu. V České republice se famfrpál těší stále větší oblibě. Dnes ho provozuje šest oficiálních týmů.
Web Novinky.cz vyrazil na jeden z ligových dnů ve Vstiši, kde se utkaly týmy Plzně, Prahy a Brna. Hlavní organizátor české famfrpálové ligy Jan Trnovský říká, že ligové dny jsou tři během celé sezony. Dva na jaře a jeden na podzim.
V originále famfrpál hrají kouzelníci na létajících košťatech a snaží se skórovat do obručí body a jako bonus chytit zlatonku. Přes všechnu snahu dostat se v Londýně do Příčné ulice a pořídit létající košťata, se všichni museli smířit, že létat na košťatech nebudou. Místo toho, aby se na koštěti létalo, běhá se s metrovou trubkou umístěnou mezi nohama tak, aby imitovala koště.
Tým se skládá ze čtyř typů hráčů odlišených podle čelenek. Brankář má zelenou a hlídá tři obruče, do kterých se skóruje. Tři střelci mají bílé čelenky a jejich cílem je skórovat camrálem do obručí opačného týmu. Camrál je vyfouknutější volejbalový míč. Poté jsou zde ještě dva odrážeči s černými čelenkami, jejichž úkolem je vybít ostatní hráče pomocí potlouků, míčů na vybíjenou. Nakonec přichází na řadu chytač se žlutou čelenkou, jenž má ve hře jediný cíl – chytit zlatonku.
V originále je zlatonka malý míček s křídly, v této verzi famfrpálu jde o člověka ve zlatém dresu, který má váček s míčkem na bedrech a snaží se utíkat chytačům. Stejně jako rugby je i famfrpál kontaktní sport. Hráči se mohou držet a narážet do sebe. Zápas se hraje v časovém úseku od 20 do 40 minut, záleží, kdy se chytí zlatonka nebo kdy se dosáhne určitého počtu bodů.