Kdo byl svatý Silvestr? Tradice, oslavy a pověry, které přetrvávají poslední den roku

31. prosince 2025·Zábava·Šárka Blahoňovská

Papež Silvestr I. a Servác z Tongeren. (Zdroj: CBW / Alamy / Profimedia)

Poslední den v roce je příležitostí k oslavám, loučení se starým rokem a vítání toho nového. Ačkoliv má svátek Silvestr kořeny ve 4. století, kdy se uctíval papež Silvestr I., současné oslavy jsou spíše spojeny se zábavou a radostí. Přesto i dnes zůstávají některé lidové tradice a pověry živé. Jaké zvyky provázejí Silvestr v Čechách a co zajímavého najdeme ve světě?

Silvestr, jehož jméno si spojujeme s oslavami posledního dne roku, byl ve skutečnosti významnou historickou postavou. Sv. Silvestr I. byl papežem v období raného křesťanství, konkrétně od roku 314 do své smrti 31. prosince 335. Tento svátek se slaví na jeho počest, přestože jeho život byl mnohem více spjat s duchovním rozměrem než s bujarými oslavami, které s jeho jménem spojujeme dnes.

Jak na Nový rok, tak po celý rok! Tato známá česká pranostika připomíná, že bychom se měli na Nový rok vyvarovat negativních emocí, hádek a špatné nálady. Naopak bychom měli začít rok s úsměvem, v dobré společnosti a s čistým svědomím. K obědu se často připravuje čočka, která symbolizuje hojnost, nebo vepřové maso, jež má přinést štěstí. Naopak ryby a drůbež se nedoporučují, aby štěstí neodplulo či neodletělo.

Naši předkové věřili, že do nového roku je třeba vstoupit s čistým štítem. K tomu patřil nejen úklid domácnosti, ale i symbolické vyrovnání dluhů a očista těla. Ve venkovských oblastech chodily po domech tzv. ometačky – ženy, které symbolicky ometaly kamna, aby přinesly domácnostem štěstí. Mezi pověrami, které přetrvaly dodnes, je například zákaz věšení prádla, které údajně může přinést smrt do rodiny, či zákaz konzumace drůbeže, aby „neodletělo štěstí“, jak už bylo zmíněno.

Zatímco u nás je oblíbeným zvykem přípitek šampaňským, v zahraničí se setkáme s mnoha zajímavými tradicemi. Například ve Španělsku lidé o půlnoci snědí 12 hroznů – jeden za každý měsíc nového roku. V Itálii nosí na Silvestra červené spodní prádlo, které má přinést lásku, a v Dánsku je zvykem rozbíjet talíře o dveře přátel.

Zábava - další články