Vyhledávání
Za biopotravinami ve vaší kuchyni stojí péče eko zemědělců o naši krajinu
Díky odvaze a odhodlání zemědělců, kteří se rozhodli jít cestou ekologického režimu, můžeme vidět na regálech běžných řetězců stále rozmanitější škálu biopotravin a státem garantovaná loga „biozebra“ a „biolist“ nám je pomáhají jednoduše rozeznat. Při samotném nákupu v supermarketu, máme ovšem málokdy prostor se zamýšlet nad tím, kde vlastně začíná jejich cesta a jak důležitou roli hraje na úpném počátku zdravá a úrodná půda. Zastavte se tedy nad jejím významem v našem článku a získejte přehled o přístupu eko zemědělců.
Pro veškerou zemědělskou činnost, která posléze přinese kvalitní úrodu, je klíčová právě půda. Její kondice musí být co nejlepší, protože jedině ve zdravé půdě lze pěstovat zdravé potraviny. Ideální půda musí být dobře vyhnojená, živá, plná žížal a přirozených mikroorganismů, které jednoduše a efektivně vytvářejí humus. Její správná struktura je navíc výhodná i z hlediska vsakování vody a jejího uvolňování v případě sucha. Dá se zároveň snadněji obdělávat a rostliny s bohatým kořenovým systémem, typické pro ekologické zemědělství, z ní mohou lépe čerpat živiny i vláhu. To vše společně přispívá k lepší odolnosti proti erozi, ať už vodní, či větrné, i přímo navazuje na zlepšení klimatu v naší krajině. Právě péče o půdu a její trvalé zúrodňování je podstatou ekologického způsobu hospodaření.
Úrodnost půdy v ekologickém zemědělství ovlivňují výhradně biologické procesy a tím jsou zajištěny pěstovaným plodinám co nejlepší podmínky pro jejich růst a vývoj. Hnojení je prováděno přirozenými cestami, tedy pomocí hnoje hospodářských zvířat, kompostem či zeleným hnojením. Při pěstování plodin v bio kvalitě není ani z hlediska legislativy dovoleno nepoužívat žádné pesticidy ani průmyslová hnojiva, která by následně zasahovala i do potravních řetězců. Zásah hospodaření v souladu s přírodou nezůstává jen na jejím povrchu, ale jde i do hloubky půdy. Proto se pěstují plodiny s bohatým kořenovým systémem, jako např. jetelotrávy nebo vojtěšky, jež zajišťují mimo jiné také výživu půdy, nikoliv pouze pěstovaných rostlin. Díky dobře vyvinutému kořenovému systému se navíc soli anorganických kyselin nevyplavují do podzemních vod, ale zůstávají k dispozici rostlinám v ornici.
Ekologická pole jsou v krajině jednoduše rozpoznatelná podle různorodosti plodin, které se vzájemně dobře doplňují. Pravidelným střídáním, vhodnou volbou a sousedstvím druhů nebo i mechanickým ničením (např. pletím) farmáři zamezují také přebujení plevelu. Pestrý a vyvážený osevní postup a návrat maximálního množství organické hmoty zpět do půdy rovněž zajišťuje, že na poli najdeme i nepřeberné množství nejrůznějšího hmyzu, brouků a motýlů. Hospodaření v souladu s principy ekologického zemědělství napomáhá k zachování půdní hodnoty nejen pro nás, ale i pro budoucí generace.
Ekologičtí hospodáři neúnavně pečují nejen o okolní krajinu, ale starají se také o dobytek, který můžete potkat na zelených pastvinách právě blízko ekofarem. Zvířata žijí život v nepřirozenějších podmínkách svého stáda. Je k nim přistupováno s respektem a úctou. Nebývají vystavena zbytečnému stresu, a to ani před samotnou porážkou, která bývá nanejvýš šetrná.
Nákupem lokálních biopotravin pak můžete jednoduše zemědělcům za jejich neúnavnou a pečlivou práci poděkovat, a podpořit tak systém hospodaření, který z přírodních darů jen nebere, ale i vrací – život do půdy i do naší krajiny.
Rádi byste se o ekologickém zemědělství dozvěděli víc? Hledáte zajímavé tipy a recepty třeba na hovězí maso? Navštivte stránky myjsmebio.cz, kde se dočtete třeba to, jak na ekofarmách chovají zvířata, ale také a spoustu dalších užitečných informací. Aktuální informace ze světa biopotravin najdete také na instagramovém profilu @myjsmebio.
Rozhovor s Kateřinou Urbánkovou, manažerkou Svazu PRO-BIO
Proč dávat přednost BIO produkci?
Ekologické zemědělství je jediný skutečně šetrný způsob hospodaření, který je podložený jak národní, tak evropskou legislativou a má vlastní kontrolní a certifikační systém, kterému můžeme věřit, protože se nejedná o nějakou rychle vzniklou „trendy nálepku“ obchodníků. Je šetrný jak ke zvířatům (tzv. animal welfare), tak k přírodě a krajině a díky tomu bio produkty neobsahují nic, co nemají a co vlastně ani konzumovat nechceme (jako například rezidua pesticidů apod.) Ba naopak. Ekologické zemědělství je založené na pestrosti. Zdravá a kvalitní půda je základem pro úspěšné pěstování rostlin, které následně konzumují zvířata a my, lidé. Díky tomu funguje uzavřený koloběh živin a krajina je hezčí, plná života. A to chceme. Pro nás i pro naše děti. A preferencí BIO produkce tento systém hospodaření podporujeme.
Jak poznám, že se jedná skutečně o Bio produkt a mohu věřit, že to co je BIO deklarováno skutečně BIO je?
Vzhledem k tomu, že jsem členem Správní Rady kontrolní organizace KEZ o.p.s, která kontroluje a certifikuje jak ekologické zemědělce, tak zpracovatele bio potravin a obchodníky, tak vím, jak důkladná a náročná je ekologická kontrola. Co všechno se za ní skrývá v podobě odběru vzorků a rozborů, kontroly pozemků, krmiv, zvířat, osiv, potravin, evidencí, faktur atd. Takže za mě jednoznačně ANO. To co je v ČR deklarováno jako BIO, tedy nese označení logy v podobě tzv. biozebry a zeleného lístku, tak skutečně BIO je a splňuje legislativou dané požadavky na ekologickou produkci.
Kde mohu sehnat bio produkty?
Za sebe mohu jednoznačně doporučit výlet na některou z tuzemských ekofarem, kdy řada z nich nabízí široké spektrum produktů nejen svých, ale i od kolegů, ekologických zemědělců v okolí. Ceny jsou tam rozumné a alespoň máte možnost podpořit ekologické zemědělství v ČR, tedy šetrný způsob hospodaření v naší krajině. Samozřejmě, pohodlnější je vyrazit do některého ze supermarketů. Bohužel ale vzhledem k faktu, že sortiment biopotravin nabízených v tuzemských marketech je převážně ze zahraničí, podpoříte nákupem biopotravin v marketu ekologické hospodaření v krajině jiné země. Z globálního hlediska je to jistě správná volba, ale já prostě preferuji to naše BIO, kdy za každým produktem vidím příběh sedláků, které znám a se kterými mám tu čest spolupracovat.