Vyhledávání
Výzkum: Znečištěné ovzduší přispívá k narušení spermií
Vliv znečištěného ovzduší má vliv na zhoršení genetických vlastností spermií. Potvrdil to výzkum českých vědců, jehož výsledky na dnešní tiskové konferenci Rady pro životní prostředí Akademie věd ČR v Praze představil vědec Jiří Rubeš. Výzkumníci sledovali dopad ovzduší na funkční a genetické vlastnosti spermií u městských strážníků v Ostravě, Praze a v Českých Budějovicích. V Ostravě pak výzkumníci prokázali největší rozdíl v rámci dvou různých období.
“Plodnost mužů je velmi zranitelná, přičemž vliv má jak prostředí, v němž se člověk pohybuje, tak i životní styl či profese. Proto vědci provedli výzkum mezi městskými strážníky – nekuřáky, které vyšetřili ve dvou obdobích – na jaře a na podzim 2019, “ uvedl Rubeš. Vědci tak pracovali s údaji, kdy průměrná čtvrtletní koncentrace ovzduší obsahujícíci karcinogenní látky v Ostravě byla vyšší než v Praze a Českých Budějovicích, kde hodnoty byly výrazně nižší.
Ve dvou různých obdobích tak odebrali vzorky od 65 městských strážníků. Různá míra znečištění se pak podle vědce odrazila v narušení chromatinu ve spermiích u sledovaných vzorků. “V případě Ostravy tým zjistil, že medián narušení chromatinu činil 22,6 procenta na jaře a 18,6 procenta na podzim, což jsme označili za velmi významný rozdíl. V Českých Budějovicích pak byly naměřené hodnoty ohledně poruchy DNA hraniční,” řekl Rubeš. Zde se ale pracovalo s malým množstvím vzorků. V případě Prahy podotkl, že rozdíly nebyly statisticky významné.
Výsledky projektu podle Rubeše nicméně jasně prokazují, že znečišťující látky v ovzduší podstatně přispívají k narušení DNA ve spermiích. Zhoršená oplozovací schopnost byla dosud popsána u mužů s více než 15 procenty spermií s narušeným chromatimem, nad 25 procent je pak podle vědců už zjištěna výrazná ztráta schopnosti oplodnění.