Vyhledávání
Vlasová turistika? V Turecku vydělají ročně miliardy díky transplantacím vlasů
Řada lidí létá do Turecka nejen na dovolenou, ale také kvůli plastickým operacím či například transplantaci vlasů. Podle turecké asociace zdravotní turistiky (TÜSATDER.) na transplantacích vlasů vydělávají tamní firmy ročně asi dvě miliardy dolarů (zhruba 46 miliard Kč).
„Vlasová turistika“ začínala v Turecku přílivem klientů z Blízkého východu, nyní za ní do Istanbulu létá stále více Evropanů, Američanů i například Australanů, řekl šéf sdružení zdravotní turistiky TÜSATDER. Pro novou kštici létají i soukromými letadly podnikatelé z USA či textilní magnáti z Indie a Pákistánu, přijíždějí lidé různého věku, včetně osmdesátníků.
Transplantace vlasů v Turecku je totiž o hodně levnější než například v Americe, uvedl Terziler. Podle něj se ceny v Istanbulu pohybují od dvou a půl do tří tisíc dolarů (asi 57 tisíc až 69 tisíc Kč), zatímco američtí specialisté si podle něj účtují nejméně 10 tisíc dolarů (asi 230 000 Kč). Kromě toho Turci na řadě „vlasových“ klinik nasazují na transplantaci roboty. Jejich využití podle Hürriyetu snižuje riziko krvácení během výkonu, ale také umožňuje pacientům monitorovat, jak operace probíhá.
V Česku se cena transplantace vlasů loni pohybovala v průměru kolem 80 tisíc Kč, záleží však na metodě a hlavně na počtu štěpů. Někteří lidé ale rádi spojí příjemné s užitečným a transplantaci v Turecku využijí k dovolené u moře.