Vyhledávání
Trump se funkce chopil rázně, ne za vše ale sklízí chválu! 8 jeho hlavních aktivit za měsíc v úřadu
Donald Trump se funkce amerického prezidenta ujal před měsícem, přesněji 20. ledna. Funkce chopil rázně, ne za vše ale sklízí chválu. Podívejte se na přehled jeho nejvýraznějších dosavadních aktivit.
1. Příkaz proti zdravotní reformě Baracka Obamy
Krátce po inauguraci Trump podepsal první exekutivní příkaz, v němž federálním orgánům nařizuje minimalizovat finanční zátěž spojenou se zdravotním programem jeho předchůdce Obamy, než bude program zcela zrušen. Reforma (takzvaná Obamacare) byla jedním z pilířů předchozí administrativy, Trump však již dříve označil tento systém zdravotního pojištění za “katastrofu” a prohlásil, že ho hodlá zrušit. Podle kritiků je program mimo jiné nákladný.
2.Migrační dekret
Exekutivní příkaz, který dočasně zmrazil uprchlické programy USA a který zakazuje občanům sedmi muslimských států vstup do země, podepsal Trump 27. ledna. Výnos se stal předmětem právní bitvy i řady protestů. Federální soud v Seattlu nařízení dočasně zablokoval, proti tomu se ale odvolalo ministerstvo spravedlnosti. Jeho žádost 9. února zamítl odvolací soud v San Francisku. Prezident ohlásil, že příští týden podepíše nový dekret k ochraně americké veřejnosti. Již dříve Trump podepsal také příkaz, jímž vláda zastaví dotace městům, která odmítají věznit nebo deportovat imigranty.
3.Zeď na hranicích s Mexikem
Vybudování bariéry kvůli nekontrolované migraci a pašování drog slíbil Trump už během kampaně. Exekutivní příkaz k její stavbě vydal krátce po nástupu do Bílého domu. Zeď má být 3200 kilometrů dlouhá, Mexiko její výstavbu i financování odmítá. Vztahy mezi oběma zeměmi se kvůli tomu vyhrotily, mexický prezident Enrique Peňa Nieto na to konto zrušil návštěvu USA. Podle ministerstva pro vnitřní bezpečnost se má cena za její stavbu vyšplhat na 22,6 miliardy dolarů (574 miliard Kč). Během kampaně Trump hovořil o částce 12 miliard dolarů.
4.Odstoupení od Transpacifické smlouvy (TPP)
Odstoupení USA od smlouvy sliboval Trump už během kampaně s tím, že ji nahradí dvoustrannými dohodami. Exekutivní příkaz podepsal 23. ledna. Prezidentův krok je spíše formální, obchodní dohodu 12 tichomořských zemí uzavřela před rokem vláda Baracka Obamy, americký Kongres ale dokument ještě neratifikoval.
5.Obnovení stavby ropovodů Keystone XL a Dakota Access
O pokračování sporné stavby, která má spojovat naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi na břehu Mexického zálivu, rozhodl Trump příkazem z 24. ledna. Projekt, který kritizují ochránci životního prostředí, předloni zrušil Obama. Trump dekretem oživil i ropovod Dakota Access. Proti jeho stavbě protestovali indiáni z kmene Siouxů v obavě, že jim poškodí zdroje pitné vody.
6.Vztahy s Ruskem
Trump dal opakovaně najevo respekt k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a projevil přání zlepšit vztahy. Naznačil, že by mohl zrušit sankce uvalené na Rusko předchozí vládou, pokud by Rusové pomohli USA v boji proti terorismu. Před přílišnou vstřícností vůči Kremlu však Trumpa varují někteří světoví lídři, francouzský prezident François Hollande či britská premiérka Theresa Mayová. K tvrdému přístupu k Rusku prezidenta vyzývají i někteří republikánští senátoři.
7.Diplomatická jednání
Trump navazuje kontakty se světovými lídry, s některými se již setkal, s jinými hovořil telefonicky. Vůbec prvním státníkem, s nímž prezident osobně jednal, byla britská premiérka Mayová. Trump poté řekl, že stoprocentně stojí za Severoatlantickou aliancí a že NATO je základem společné obrany. Trump se setkal i s japonským premiérem Šinzó Abem, kanadským premiérem Justinem Trudeauem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Telefonicky jednal například s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem nebo čínským protějškem Si Ťin-pchingem, jehož ujistil, že bude respektovat politiku jedné Číny.
8.Personální politika
Senát schválil obsazení některých klíčových pozic v Trumpově administrativě, ministrem obrany se stal James Mattis, zahraničí řídí Rex Tillerson. Ve funkci šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) byl potvrzen Mike Pompeo. Trump naopak z funkce uvolnil úřadující ministryni spravedlnosti Sally Yatesovou, a to pro nesouhlas s jeho migračním dekretem. O rezignaci pak požádal hlavního bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, jehož styky s Ruskem prověřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Flynn odstoupil.
Zdroj: ČTK