Sucho v Česku: Teplota se může do roku 2050 zvednout i o 4 °C, varuje odborník

13. června 2017·Články·Redakce

Vládě bude do konce června předložena koncepce na ochranu před následky sucha na území České republiky. Jde o materiál, jenž je součástí strategie boje proti dopadům sucha. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl jeden z autorů návrhu koncepce Pavel Punčochář z ministerstva zemědělství. Podle něho se průměrná teplota může do roku 2050 zvýšit až o čtyři stupně Celsia proti předprůmyslové době, tedy zhruba polovině 19. století.

“Tím by se výpar území mohl zvýšit až o 100 procent, proto je nutné budovat i větší vodní zdroje jako víceúčelové nádrže. Zbytek opatření může sucho omezit, ale ne jej překlenout,” řekl Punčochář ČTK.

Podle něho by mělo jít o několik úrovní opatření. První z nich je informování o suchu jak u obyvatel, tak u státní správy. Mapy sucha by tak měly být jednotné pro celý stát.

Dalším opatřením je racionálně stanovený odběr vody vůči vodním zdrojům. Měly by se posílit jak vodohospodářské, tak vodárenské sítě. Může jít například o propojování přehrad, což se aktuálně plánuje u třech vodních zdrojů, i o další propojování vodárenských soustav, aby měly vodárny možnost svoje vodní zdroje posílit. V případě, že vodní zdroje chybí, je podle něj třeba nějakou vodní nádrž skutečně připravit a realizovat.

Pomoci zemědělcům by pak mohlo zadržování vody v melioračních odvodňovacích systémech, které mohou pomoci podmokem pod vegetací. Jedním z nejdůležitějších opatření je udržování krajiny ve smyslu menších půdních bloků, budování mokřadů a remízků. Dalším je pak zapracovávání organické hmoty do půdy, aby se zvýšila schopnost půdy pojmout vodu.

Bez budování nádrží se ale podle něj nedá obejít hrozící nedostatek vody, protože všechna ostatní opatření sice spíše předcházejí následkům sucha pro vegetaci, neřeší ale samotné suché období.

Zdroj: ČTK

Články - další články

Doporučujeme