Roman Zachoval: U nás máme dobrou síť urologických pracovišť, které jsou schopny dobře ten karcinom diagnostikovat

5. listopadu 2020·Články·Lenka Skrzeczkova

Roman Zachoval (Foto: Frekvence 1)

Rakovina prostaty, onemocnění, kterým ročně onemocní téměř osm tisíc mužů. Na světě se řadí mezi nejčastější zhoubná nádorová onemocnění. Na podporu vznikla v 90. letech v Austrálii akce Movember. Kdy si muži na podporu nechávají narůst knír během listopadu a vybírají peníze na pomoc nemocným. V České republice tuto akci zastřešuje Nadační fond MUŽI PROTI RAKOVINĚ PROSTATY. K tomuto projektu a druhu rakoviny se pro Frekvenci 1 vyjádřil zakladatel fondu a přednosta urologické kliniky Thomayerovy nemocnice Roman Zachoval.

Muži na rozdíl od žen nejsou zvyklí chodit na preventivní prohlídky. “Často mají větší stud než ženy. Mají i větší ego, nejsou schopni si úplně připustit, že by mohli nějaké onemocnění vůbec mít, takže s těmi preventivními prohlídkami je to u nich obtížnější,” popisuje situaci Zachoval. Z toho důvodu je právě ta osvěta velmi potřebná. “Situace se za poslední léto zlepšila, ale stále není ideální,” dodal.

Preventivní prohlídka

Na preventivní prohlídku by měl muž jít, i když nemá žádné příznaky. “Ta prevence je o tom, že mi nic není a přesto jdu na tu preventivní prohlídku. U rakoviny prostaty se preventivní prohlídky většinou doporučují od 50 roku věku. Pokud má muž v rodině nějakou genetickou zátěž, buďto přímo příbuzné s rakovinou prostaty nebo nějaké jiné nádorové onemocnění, tak už někdy od věku 40, 45 let,” říká přednosta.

Při návštěvě si lékař s pacientem nejprve promluví a vysvětli mu problematiku rakoviny prostaty a následuje fyzikální vyšetření. “To znamená vyšetření pohmatem především, kdy v urologii se vyšetří břicho, podbřišek, zevní genitálie a i konečník. Potom následuje vyšetření ultrazvukem, to je nebolestivé a odběry krve a moči,” popisuje urolog.

První příznaky

Od určitého věku se prostata sama zvětšuje. “Říká se tomu benigní hyperplazie prostaty a to zhruba od toho 50 let věku se klinicky začíná čím dál, tím víc projevovat,” doplňuje Zachoval. Muži mohou pozorovat například přítomnost krve v moči, obtíže se samotným močením. Bohužel se ale nedá rozlišit, zda je to způsobené nezhoubným nebo zhoubným zvětšením prostaty. “Proto bych doporučil určitě tu urologickou prohlídku podstoupit,” dodává.

Výskyt rakoviny narůstá nejčastěji od 50. roku věku u mužů. To je nejohroženější skupina. “Poměrně lineárně to stoupá až do těch 70, 75 let, kde je ten vrchol toho výskytu,” říká přednosta. Muži se u nás dožívají 75 až 80 let a s tím i křivka poté klesá. “Pokud je ale nějaká rodinná zátěž, tak to může být i dříve. Vzácně vidíme, že se vyskytuje i ve věku 43 let, 44 let,” uvedl urolog.

Jak onemocnění předejít?

Žádný spolehlivý návod na onemocnění rakoviny prostaty bohužel neexistuje. V minulosti kolovaly zejména mýty o dietách, zdravém životním stylu, sportu či zdržování se sexuální aktivitě. Populární bylo například dodržování rajčatové diety, kdy si lidé mysleli, že kečup může škodit. “Takže ta primární prevence vyhýbání se něčemu nebo dělání něčeho speciálního proti té rakovině, to ani neexistuje. V tom případě u takovýchto onemocnění přichází v úvahu pouze ta sekundární prevence. To znamená chodit na ty preventivní prohlídky,” dodává Zachoval. Také doplnil, že ale on osobně zdravý životní styl doporučuje.

Movember a Nadační fond Muži proti rakovině

Movember je charitativní a každoročně se konající genderově zaměřená akce. Jejím účelem je hlavně získání finančních prostředků a zároveň zvyšování povědomí o zdraví mužů. “Hlavními body programu, projektu, je rakovina prostaty, zhoubné nádory varlat a duševní zdraví mužů,” popisuje urolog. Movember je vlastně kombinace anglických slov mustache-knírNovemberlistopad. “Pointou je si nechat v listopadu narůst knír. Samozřejmě většinou vypadáme příšerně. Vzbuzujeme tím, ale tu pozornost a když vysvětlujeme, proč to děláme, tak se to dostává do toho podvědomí,” uvedl.

Právě jedním z hlavních partnerů je od roku 2013 i Nadační fond MUŽI PROTI RAKOVINĚ. “My chceme ty aktivity dál rozšiřovat a zkvalitňovat, říká Zachoval. Společnost pro pacienty a jejich rodinné příslušníky vydávají brožury a provozují anonymní online poradnu, vedenou týmem zkušených odborníků.

V počtu tohoto onemocnění jsme šestí v Evropě a 13. ve světě. “To může svědčit o tom, že u nás se ta rakovina vyskytuje častěji, ale může to svědčit i o tom, že ten náš zdravotnický systém je poměrně dobrý. Je tady dobrá síť urologických pracovišť po celé České republice, které jsou schopny dobře ten karcinom diagnostikovat, takže ono to může být i svým způsobem pozitivní zpráva,” dodává Zachoval. “V úmrtnosti jsme pak v Evropě mezi 20 až 30 místem, což znamená, že léčit dovedeme velmi dobře.

Články - další články

Doporučujeme