V soukromém sektoru mají ženy podle informačního systému o průměrném výdělku v průměru o 24 procent méně než muži. Loni v prvním pololetí průměrná mzda žen dosahovala 24.079 korun, mužů 31.603 korun. Ve státních službách a ve veřejné sféře si ženy vydělají průměrně o 17 procent méně než muži. Plat mužů činil 31.876 korun, plat žen 26.287 korun. Žena si tak za loňský rok v soukromém sektoru vydělala v průměru o 90.288 korun hrubého méně než muž. Ve státních a veřejných službách měly ženy v průměru o 67.086 korun méně než muži.
Za nižšími výdělky žen je to, že často pracují v hůř placených oborech a na nižších pozicích, na vyšší posty pronikají obtížně. Často ale i na stejných místech mají méně než jejich kolegové. Studie ukázala, že na růst příjmu má vliv také mateřství a péče o děti. Kvůli několikaleté rodičovské a přerušení práce ženy své mužské kolegy výdělkově už nikdy nedoženou. Sociologové poukazují na to, že ženy mívají nyní vyšší vzdělání než muži. Vysoké školy absolvuje víc žen než mužů.
Podle prezidentky organizace BPW Lenky Šťastné je den platové rovnosti příležitostí k diskusi o příčinách propasti v odměňování žen a mužů i o řešení. “Je to symbolický den, podobný dni daňové svobody,” míní Šťastná.
Ministerstvo práce si změny slibuje od svého projektu “22% k rovnosti”, který před rokem zahájilo. Rozdíly ve výdělcích v jednotlivých regionech v daných profesích má ukázat například mzdová kalkulačka. Měla by ženám pomoci říct si o odpovídající odměnu. Podle zjištění se často podhodnocují. Má vzniknout také návod postupu při pohovorech. Zaměstnavatelům by mohl případné nerovnosti v odměňování pomoci odhalit program Logib. Zadají anonymizované údaje o věku, vzdělání, pozicích a odměnách pracovnic a pracovníků. Získají podrobnou analýzu. Program vznikl ve Švýcarsku, převzalo ho pak i německé ministerstvo pro rodinu.
Zdroj: ČTK