Vyhledávání
Nový teplotní rekord: V Číně o víkendu naměřili 52 stupňů Celsia
V Číně o víkendu padl teplotní rekord, když na severovýchodě země naměřili přes 52 stupňů Celsia. Vedra v této oblasti přetrvají nejméně dalších pět dní. Nad 50 stupňů Celsia šplhaly teploty také ve Spojených státech, kde desítky milionů obyvatel dál ohrožuje nebezpečné vedro.
Teplota v městečku San-pao, které leží v provincii Sin-ťiang v Turfanské proláklině, nejníže položeném místě v Číně, vystoupala v neděli na 52,2 stupně Celsia. Předchozí teplotní rekord v Číně pochází z roku 2015, kdy ve stejné proláklině meteorologové naměřili 50,3 stupně Celsia. Rozsáhlá písčitá pánev, která leží více než 150 metrů pod úrovní moře, se nachází zhruba 150 kilometrů jihovýchodně od Urumči.
🌡️ Dangerous levels of heat are affecting parts of North America, Asia and southern Europe
📈 China provisionally recorded it's highest temperature on record on Sunday and some Mediterranean countries will challenge their respective records this week pic.twitter.com/zuD4rFEgng
— Met Office (@metoffice) July 16, 2023
Dlouhodobé vysoké teploty v Číně představují problém pro elektrické vedení i úrodu. Panují obavy, že se bude opakovat situace z loňského roku, kdy země zažila nejhorší sucha za posledních 60 let. Letos Čína zažívala extrémní vedra i v červnu, kdy v Pekingu naměřili až 41,1 stupně Celsia, což je nový rekord pro daný měsíc. Za neobvykle vysokých teplot některá čínská města pouští obyvatele do protileteckých krytů, kde se mohou zchladit.
S vedry a vysokými teplotami se v uplynulých týdnech potýkají také velké části Spojených států a Evropy. Na americkém jihu a západě se v posledních dnech varování před nebezpečnými podmínkami, kdy pocitová teplota přesahuje 39 stupňů Celsia, vztahovala až na zhruba 80 milionů obyvatel, což je asi čtvrtina americké populace.
Podle dosavadních zpráv si letošní vedra v USA vyžádala nejméně desítky mrtvých. Extrémně vysoké teploty jsou v USA nejvíce smrtícím meteorologickým jevem a každoročně způsobují smrt stovek lidí. Z vědeckých studií vyplývá, že vlny veder budou čím dál častější a delší v důsledku klimatických změn poháněných uhlíkovými emisemi lidstva.
Na některých místech aktuálně vedra trvají už zhruba měsíc. Texaské město El Paso zaznamenalo už 31 dní v řadě, kdy teplota dosáhla či překročila hranici 100 stupňů Fahreheita, tedy asi 38 stupňů Celsia. Ve Phoenixu v sousední Arizoně zase posledních 17 dní registrují maxima nad 43 stupni Celsia, přičemž posledních sedm dní teplota v noci neklesala pod 32 stupňů.