Vyhledávání
Nataša Gollová by oslavila 105. narozeniny! Hvězdná Eva, co tropí hlouposti, rozdávala radost, zemřela v ústraní
Herečka Nataša Gollová, která se narodila 27. února 1912, patřila k největším hvězdám české prvorepublikové kinematografie. Proslavila se hlavně ve filmech Martina Friče, který v ní viděl prototyp bláznivého děvčete, který divák bude milovat.
Vrcholně je předvedla třeba v komedii Eva tropí hlouposti z roku 1939, kde byl jejím partnerem Oldřich Nový. Po jeho boku zazářila například i ve snímcích Kristian, Hotel Modrá hvězda nebo Roztomilý člověk. Říká se, že z hereček té doby byla Lída Baarová nejkrásnější, Adina Mandlová nejsvůdnější a Gollová nejvzdělanější.
A bylo tomu asi tak, i díky tomu, že její otec byl poslanec a právník František Xaver Hodáč a dědeček profesor historie Jaroslav Goll, po němž si zvolila pseudonym. Ovládala několik jazyků, věnovala se baletu, hrála na klavír a jezdila na koni.
Její životní láskou byl francouzský básník Tristan Tzara, kterého potkala v roce 1932 v Paříži a s nímž ji pojilo dlouholeté přátelství. Rodačka z Brna původně studovala pražskou filozofickou fakultu, brzy ale zběhla k divadlu. Začínala v roce 1934 v Olomouci, odkud už po roce zamířila na Vinohrady.
Největší slávu jí ale přinesl film, ve kterém debutovala malou rolí ve snímku Kantor Ideál (1939). Vrchol kariéry Nataši Gollové se ovšem kryl s okupací, kdy navíc žila s šéfem protektorátního filmu Willym Söhnelem. Po válce tak musela čelit obvinění z kolaborace a dočkala se zákazu hrát v Praze.
V roce 1947 se Gollová provdala za divadelního režiséra Karla Konstantina, s nímž odešla do Českých Budějovic. Před kameru se vrátila v roce 1951 ve Fričově veselohře Císařův pekař – Pekařův císař. Od roku 1955 pak byla členkou Divadla satiry, pozdějšího ABC, kde zůstala až do důchodu.
Na plátně naposledy připomněla její talent v roce 1974 postava neohrožené stařenky v komedii Zdeňka Podskalského Drahé tety a já, poté ještě hrála v několika televizních inscenacích. Zemřela v ústraní v říjnu 1988.
Zdroj: ČTK