Vyhledávání
Miloš Vystrčil: Bohužel respirátory, roušky a další věci se u nás tolik nevyrábí, protože místo nich podporujeme čínské výrobce
Čína je nadále na Českou republiku (ČR) naštvaná za to, že předseda Senátu odjel před několika měsíci na služební cestu na Tchaj-Wan a neplní vůči nám slíbené závazky. Přesto se stát spoléhá na ochranné pomůcky z Číny, místo, aby podpořil tamní podnikatele. Proč tomu tak je? A jak se Senát staví k návrhu odvolání dozorčí komise Rady České televize (ČT)? K těmto tématům se pro Frekvenci 1 exkluzivně vyjádřil předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Na začátku pandemie v ČR vláda objednala ochranné pomůcky proti koronaviru z Číny. Z toho důvodu se v Česku většina pomůcek nevyrábí doteď. “Nasmlouvali jsme příliš nekvalitní ochranné pomůcky z Čínské lidové republiky, které sem pořád vozíme a dáváme do toho sta miliony korun,” popisuje situaci předseda Senátu Miloš Vystrčil. Momentálně by u nás firmy byly ale schopné poptávku pokrýt. “Bohužel respirátory, roušky a další věci se u nás tolik nevyrábí, protože místo nich podporujeme čínské výrobce,” dodává.
Čína své sliby nenaplňuje
Čína nakonec žádný ze svých slibů, který dala ČR nedodržela. “Ivestize z Číny v Česku jsou menší a nižší než z Tchaj-Wanu,” říká Vystrčil. “Čínské lidové republice se nezávislost Tchaj-Wanu nelíbí,” dodává. Aplikovaná politika jedné Číny může být podle předsedy vysvětlována mnoha zeměmi různě. “Všeobecně politika jedné Číny neexistuje a buďme rádi, že i v takovýchto místech světa se nachází svobodná demokratická země,” doplnil.
Naopak návštěva Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu má podle něj příznívé dozvuky. “V současné době je v Česku tuším 50 tisíc darovaných respirátorů z Tchaj- wanu pro naše kraje,” řekl. “Brzy budeme předávat i dar pěti linek na výrobu roušek a respirátorů, které nám hodlají věnovat,” uvádí. Dodal, že se také rozvíjí další obchodní kontakty, které Tchaj-Wanci s Českými podnikateli navázali. “Dozvuky už možná nejsou tolik slyšet, nejsou na prvních stránkách novin, případně se o nich v rádiích nebo v televizi tak nemluví, ale ta spolupráce se úspěšně rozvíjí,” popsal Vystrčil.
Odvolání dozorčí komise Rady ČT se Senátu nezdá
Situaci ohledně veřejnoprávní televize budou senátoři v dalších dnech monitorovat. “Jsme přesvědčeni, že tam mohlo dojít k překročení zákona tím zrušením dozorčí komise Rady ČT,” uvádí předseda. “Paní Lipovská, která navrhla odvolání všech členů dozorčí komise, před třemi měsíci v zápisu ČT konstatuje, že dozorčí komise pracuje velmi dobře, což mi přijde celé podivné,” dodává Miloš Vystrčil.
Senát v nejbližších dnech vydá k tomu určité stanovisko. “My v ODS v tom budeme velmi pozorní. Paní senátorka Miroslava Němcová se tomu intenzivně věnuje,” doplnil na závěr předseda.