Migranti v Německu si vymýšlejí zločiny, aby se vyhnuli deportaci

5. června 2017·Články·Redakce

shutterstock

Aby se vyhnuli deportaci, vymýšlí si stále více migrantů, kteří žádají o azyl v Německu, že ve své vlasti spáchali těžké zločiny. Snaží se tak využít ustanovení azylového zákona, podle kterého nemohou německé úřady vyhostit migranta do země, v níž mu hrozí trest smrti. Informovala o tom agentura DPA.

Případy, kdy se migranti přiznali k vymyšleným zločinům, zaznamenaly v několika německých spolkových zemích včetně Severního Porýní-Vestfálska, Hesenska, Bavorska či Saska. Při výslechu ale většina migrantů nakonec uvedla, že si zločin vymyslela, aby se vyhnula deportaci.

Jen státní zastupitelství v Düsseldorfu, metropoli nejlidnatější německé spolkové země Severního Porýní-Vestfálska, se od počátku tohoto roku zabývalo dvacítkou těchto případů. V Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa evidují letos 60 až 80 “smyšlených zločinů”, ke kterým se migranti přiznali, a v Bavorsku od loňského léta asi 150.

Migranti přitom ze strachu z vyhoštění často tvrdí i to, že byli ve vlasti členy teroristických organizací včetně takzvaného Islámského státu (IS). Podle státního zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem se běženci často přiznávají k politicky motivovaným zločinům. Jeden uprchlík například tvrdil, že jej v Afghánistánu unesli radikálové z Talibanu a on pak při útěku zabil jednoho ze svých strážců.

Migrant ze západní Afriky se v Severním Porýní-Vestfálsku zase snažil německé úřady přesvědčit, že zabil ve vlasti milence své švagrové poté, co je přistihl in flagranti. Až když mu u výslechu došlo, že by ho v Německu čekalo vězení, přiznal, že si vše vymyslel. Ve skutečnosti prý nemá ani švagrovou.

Saský ministr spravedlnosti Sebastian Gemkow před přiznáváním smyšlených zločinů v rozhovoru s DPA varoval. “Každému, kdo si přiznání vymyslí, musí být jasné, že i kvůli tomu mu hrozí trestněprávní následky,” uvedl.

Zdroj: ČTK

Články - další články