Tyto věci nás filmy učí špatně o sexu. Pak dochází k naší sebekritice a pochybovačnosti

25. ledna 2022·Koktejl·Dominika Číčelová

Ilustrační foto. (Zdroj: Shutterstock)

Sexualita hýbe světem, politickými kariérami i pop-kulturou. Naše představy o intimních vztazích výrazně formují také filmy a seriály. Sex je tu často zpodobňován tak, že má s realitou jen velmi málo společného. A to je důležité si uvědomit, abychom pak sami ze sebe nebyli frustrovaní. Seznam těchto pěti nejzásadnějších věcí přináší magazín Elle.

Jaké jsou nejčastější omyly, které si ohledně pohlavního života odnášíme z filmů a seriálů?

Všichni mají orgasmus

Nejlépe společný. Populární kultura nám často předkládá, že každý styk končí šťastným vyvrcholením, ke kterému vede úplně jednoduchá cesta. Pravda je taková, že pro řadu lidí to tak rozhodně nefunguje, někdo nemá orgasmus vůbec.

Všichni kvílí a sténají

Vzpomeňte si na scénu z legendárního Když Harry potkal Sally. Filmové hrdinky při sexu vyluzují takové zvuky, že by se za ně nestyděly operní pěvkyně nebo dravé kosatky. Ale úroveň sténání či přítomnost jakýchkoliv zvukových doprovodů nevypovídá ve skutečnosti vůbec nic o tom, zda si styk užíváte, či nikoliv. Podle studie vědců z univerzity v Lancashire ženy zapojují intenzivnější hlasové projevy, když se při sexu nudí nebo pociťují diskomfort.

Vždy připravena

Hvězdy filmů a seriálů nemají problém se vzrušit a mohou se vydat ihned do akce. Analýza sexuologického týmu vědců z univerzity McGillovy univerzity ale předpokládá, že průměrně ženy i muži potřebují alespoň deset minut času, než je jejich tělo a mysl naladěno na sexuální hrátky. No jo, koho by ale bavilo koukat se na desetiminutovou předehru. A hlavně, kdo by tolik natočeného materiálu zaplatil?

Nikdo nepoužívá kondom

V běžných filmech a seriálech se příliš neřeší bezpečný sex. Což má podle výzkumu sociologů z univerzity v Dartmouthu docela zásadní vliv. Zjistili totiž, že čím častěji se děti okolo dvanáctého až čtrnáctého roku dívají na sexuální scény (jednalo se o běžnou audiovizuální produkci, nikoliv pornografii), tím dříve samy začnou s pohlavním životem. Studie také předpokládala, že výzkumný vzorek považoval za „normální sexuální praxi” to, co viděl právě ve filmech. Kde se skoro nikdy nikdo nezabývá ochranou před pohlavními chorobami i těhotenstvím. Už chápete, proč musíme na obrazovkách vídat kondomy i mimo reklamní blok?

Nikdo neřeší souhlas

V posledních letech sice stále častěji hovoříme o takzvaném konsentu, kdy jakákoliv milostná praktika by měla probíhat za souhlasu všech do ní zapojených subjektů. Zdá se vám to samozřejmé natolik, že to netřeba ukazovat ve filmech? Skandál okolo Dominika Feriho naopak jasně ukazuje, nakolik onen souhlas obou stran v pop kultuře postrádáme. Filmy jako například The Notebook, Deník Bridget Jonesové i Něco na té Mary je naopak ukazují sexuální nátlak nebo stalking jako romantické gesto.

Koktejl - další články

Doporučujeme